Copy

Každý si myslí, že dřevěné podlahy jsou jemné a vyžadují zvláštní zacházení, ale nic nemůže být dále od pravdy. Většina dřevěných podlah je zhotovena z polyuretanu a je vhodná pro údržbu, pokud budete dodržovat několik jednoduchých pokynů. Carolyn Forte, ředitelka Úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute, zmiňuje tyto základní pravidla, které je vhodné dodržovat při čištění dřevěných podlah.

Co budete potřebovat?

  • Čistící prostředek na dřevěné podlahy
  • Mop z mikrovlákna
  • Sodu bikarbonu

Jak kvalitně vyčistit dřevěné podlahy?

Každý jeden až dva měsíce byste měli ošetřovat dřevěné podlahy pomocí speciálního čistícího prostředku (spreje) určeného na dřevěné podlahy.

Tento čistící prostředek poté jednoduše aplikujte na podlahu, kterou ihned poté přejeďte mopem z mikrovlánka. Tím jednoduše a účinně odstraníte nečistoty a zároveň zabezpečíte podlahy před jejich případným poškozením ve formě zašlosti a škrábanců.

Postačit může i trocha jedlé sody

Když uvidíte lehkou šmouhu/škrábanec, vyčistěte ji/ho jednoduše pomocí hadříku. Chcete-li odstranit odolnější šmouhu/škrábanec, aplikujte trochu sody bikarbony do vlhčeného hadříku a opatrně hadříkem vydrhněte postiženou oblast, dokud není zcela čistá. Na závěr opláchněte oblast navlhčenou papírovou utěrkou a vysušte.

Upozornění! Jakmile podlahy začnou vypadat opotřebovaně, je čas zavolat profesionály. Ti se o Vaše podlahy dokonale postarají, navrátí jim zašlou krásu a prodlouží jejich životnost zas o pár let.

Chcete-li snížit počet případů, kdy musíte podlahy čistit, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů!

3 obyčejné chyby, které děláte u dřevěných podlah!

1. Nosíte doma boty

„Jsem pevně přesvědčena, že bych si měla vždy ihned sundat boty, poté co vkročím do dveří, protože tento jednoduchý čin vede k tomu, že předejdete prakticky všem šmouhám a škrábancům, které na podlaze v průběhu času vznikají,“ upozorňuje Carolyn. Nečistoty a zrnitost jsou abrazivní a v průběhu času tyto částice zanechávají jemné škrábance, díky čemuž Vaše podlahy vypadají časem matně.

2. Nevysáváte příliš často.

Nic podlahy nezbaví prachu více a důkladnějí než dobrý vysavač. Pamatujte, že dřevěné podlahy je nutné často vysávat, jinak se prach usazuje ve štěrbinách a případných prasklinách. Tím pak dřevěné podlahy ztrácejí na kráse. Nejvhodnější volbou je využít u vysavače jemný kartáčový nástavec, který se dostane důkladně i do všech štěrbin. „Pokud máte pouze vzpřímený model, nezapomeňte rotující kartáč vypnout, aby štětiny nepoškrábaly Vaše podlahy,“ upozorňuje Carolyn.

3. Čekáte příliš dlouho, než vyčistíte případné skvrny.

To, že se čas od času něco vylije na podlahu, je zcela běžné, ale pokud skvrny necháte zaschnout, přilákáte další nečistoty. Jakékoli skvrny proto okamžitě vyčistěte, respektive utřete absorpční látkou. „Nejhorší věc, kterou můžete dřevěným podláhám udělat, je nechat tekutinu volně ležet na podlaze,“ varuje Carolyn. V případě takovéto nehody proto ihned využijte papírovou utěrkou, abyste odstranili veškeré zbytky tekutiny.