Copy

Žaluzie nebo rolety jsou často posledními věcmi, o kterých přemýšlíme při čištění, přestože jejich úklid zabere max. 30 minut měsíčně. Vy pak nemusíte mít špatné svědomí a žaluzie a rolety jsou krásné na pohled.

Než se však pustíte do jejich uklízení, je třeba si říct, z jakého materiálu jsou Vaše žaluzie. Žaluzie mohou být vyrobeny ze dřeva, kovu, nebo kompozitu a závěsy jsou většinou ze tkaniny. Zatímco závěsy, případně rolety, vyrobené z jemných tkanin, jako je hedvábí, by měly být profesionálně čištěny, vše ostatní můžete vyčistit sami v pohodlí Vašeho domova.

Jak účinně vyčistit žaluzie?

Dřevěné žaluzie

Ošetřete tyto žaluzie jako dřevěný nábytek. Prach odstraňte měkkým, čistým hadříkem, nebo chemicky ošetřenou prachovou látkou. Žaluzie zatáhněte v celé délce, nakloňte lišty do téměř zavřené polohy, podržte si spodní lištu a opatrně setřete veškerý prach. Poté lišty otočte druhým směrem a proces čištění zopakujte.

Hadřík z mikrovlánka můžete také navlhčit teplou vodou a otřít důkladně lišty, abyste se zbavili odolných nečistot. Poté žaluzie otevřete a nechte vyschnout.

Hliníkové a vinylové žaluzie

Žaluzie zatáhněte, ale nezavírejte je úplně, abyste mohli každou „lištu“ důkladně vyčištit. Držte ruku na dolní liště, lehce ji odlepte od okna a udržujte ji napjatou. Připojte nástavec (měkký prachový kartáč) do vysavače a vysajte prach z několika lišt současně, a to pohybem ze strany na stranu nebo nahoru. Na závěr žaluzie utřete vodou navlhčeným hadříkem z mikrovlákna. Otevřete žaluzie a nechte je přirozeně vysušit.

Jak účinně vyčistit rolety?

Mobilní rolety

Také známé jako plastové rolety, tyto izolační okenní úpravy jsou energeticky efektivní, ale mají také výhodu při čištění. „Rolety jsou tak snadno čistitelné. Použijte nástavec u vysavače určený na prach,“ říká Carolyn Forte, ředitelka Čistící laboratoře Good Housekeeping Institute. „Jednou je mírně vysajte a máte hotovo.“ Jsou-li hodně zaprášené, můžete většinu skvrn lehce odstranit houbou, vlažnou vodou a jemným mycím prostředkem, jako je mýdlo na mytí nádobí.

Římské rolety

Když si koupíte římské rolety, použijte na ně jemně vysavač, nejlépe za použití kartáčového nástavce. Pokud je to nutné, vyčistěte všechny skvrny hadříkem namočeným ve vodě a jemným mycím prostředkem na mytí nádobí, ale nenasycujte materiál příliš. Opláchněte čistým, vodou navhlčeným hadříkem a vysušte.

Kolmé rolety

Moderní průsvitné okenní rolety (které můžete přizpůsobit pro rozptýlení světla) vypadají jemně, ale jsou vyrobeny z robustního, pleteného polyesteru. Použijte na ně vysavač s kartáčovým nástavcem na nejnižší nastavení sání.

Vinylové (válcové) rolety

Chcete-li vyčistit klasické vinylové rolety, použijte čistou látku, nebo houbu namočenou v roztoku jemného mycího prostředku a vlažné vody a otřete s ní důkladně rolety ze všech stran. Začněte ve spodní části a pokračujte opatrně (mytí a oplachování) až nahoru, dokud nebudou rolety kompletně čisté. Ponechte rolety přirozeně vyčistit.

Můžete také dopřát vkusným vinylovým roletám přímou koupel. Zakryjte je teplou vodou ve vaně a přidejte několik kapek jemného čistícího prostředu. Pomocí měkkého kartáče vyčistěte rolety na obou stranách. Opláchněte, nechte vyschnout a znovu zavěste.

Panelové rolety

Odolné panelové rolety pro velké dveře nebo okna mají snadnou údržbu. Jediné, co musíte udělat, je využít Váš prachový nástavec u vysavače na jednotlivé panely rolet.

Nyní, když už znáte tyto jednoduché triky, Vám nic nebrání v tom své rolety a žaluzie jednoduše vyčistit. Hurá do toho!