Copy

Praní je zdánlivě jednoduchá činnost.

Rozdělíte oblečení, vložíte do pračky, nastavíte správný program, přidáte čistící prostředky a perete…

Ale je to opravdu tak jednoduché? Mnohé z nás dělají chyby, které nejsou tak zřejmé. Podívejte se, co byste určitě neměli dělat!

1. Příliš mnoho pracího prostředku

Často se do pračky přidává příliš mnoho čistících prostředků, například aviváž. Oblečení je pak mnohem obtížnější opláchnout a může mít i nepříjemný zápach. Takže vždy se podívejte na manuál a používejte odměrku.

2. Příliš vysoká teplota vody

Oblečení si zachovají svůj tvar a barvu, pokud jsou prané při správné teplotě. Informace o teplotě, při které má být prádlo praná, je umístěna na etiketě. Proto, kromě segregace jejich barev, bychom měli věnovat pozornost i teplotě, při níž se má materiál prát.

3. Praní velmi špinavého oblečení

Pokud je oblečení silně znečištěné, např. bahnem nebo silně zabarvené, nejdříve byste jej před vložením do pračky měly proprat odstraňovačem skvrn a namočit. Nečistoty nejenže nemohou být odstraněny v procesu praní, ale po opakovaném postupu, může dojít k poruše pračky.

4. Pereme věci, které by se měly prát pouze ručně

Mnoho věcí nelze prát v pračce, např. podprsenky. Roztahují se a ztrácejí svůj tvar. Toto často platí pro krajkové spodní prádlo nebo plavky.

5. Bělidlo na elastan, lycru nebo spandex

Pamatujte, že bělidlo je agresivní činidlo, které oslabuje vlákna materiálu a nemělo by se zneužívat zejména na nepřírodní vlákna. Elastan, lycra nebo spandex by měly být myta ve studené vodě, nepoužívejte změkčovače tkanin, nesušte v sušičce a nežehlete.

6. Časté praní džínsů

Džíny nevyžadují takové časté praní. Můžete je prát jen každé 2-3 měsíce, pokud je nenosíte každý den. Výrobci džíny dokonce nedoporučují prát, protože praní může rychle zničit jejich barvu.

7. Sušení oblečení, které není možné sušit v sušičce

Sušička je vynikající vynález, ale je velmi jednoduché zničit vaše oblíbené oblečení. Bohužel, zničila jsem jich několik krát, v průběhu sušení se zmenšily. Proto musíte vždy zkontrolovat, které věci jsou vhodné k sušení a které ne. Nesušte v sušičce tyto věci: plavky, podprsenky, oděvy s gumovými prvky, punčochy.

8. Nedostatečná údržba pračky

Pračka je zařízení, o které také je třeba se starat. Nechte dveře otevřené tak, aby pračka vnitřku mohla vyschnout? A jak často čistíte svou pračku?