Copy
Fotografie: Freepik

24. října 2020 Milan Juha

Čas od času se každá hospodyňka zamyslí nad tím, jak na efektivní bělení zašedlého prádla. Obvykle ženy používají k tomuto účelu prostředky speciální. Ty jsou však plné chemických látek. Preferujte ekologičtější a levnější metody. Vsaďte na produkty z domácnosti.

Fotografie: Freepik

Aspirin a obyčejné tuhé mýdlo

Fotografie: DepositPhotos

V lékárničce jistě najdete i aspirin, který běžně používáte na bolesti hlavy a nachlazení. Tato tabletka však učiní s vaším zašedlým prádlem přímo zázraky. Rozpusťte pět tablet v teplé vodě a do roztoku namočte znečistěné kusy oblečení.

Nechte působit asi dvacet minut a pak tkaniny vyperte standardním způsobem v pračce. Zejména krajkové prádlo, nebo záclony pak můžete zbavit zašednutí pomocí strouhaného mýdla. Výborný bude například „Jelen“, nebo mýdlo Marseille.

Fotografie: DepositPhotos

Peroxid vodíku a citronová šťáva

Fotografie: DepositPhotos

Další efektivní metodou bělení je použití peroxidu vodíku, který určitě také naleznete ve své lékárničce a pokud ne, jednoduše si jej v lékárně zakoupíte. Roztok připravíte ze dvou lžic peroxidu a horké vody.

Do tekutiny prádlo namočte asi hodinu až dvě před klasickým praním v pračce. Tato bělící metoda se hodí především na len a bavlnu. Pakliže byste chtěli peroxidem vodíku bělit hedvábí, nebo vlnu, je potřeba snížit teplotu vody na 30 stupňů Celsia.

Fotografie: DepositPhotos

Velmi dobře bude účinkovat k vybělení oblečení i obyčejná citronová šťáva smíchaní s teplou vodou. Do tekutiny opět namočte šedivé prádlo, nechte působit, a nakonec vyperte v pračce. Kyseliny ve šťávě z citronu perfektně pomohou bílé tkaniny oživit.

Fotografie: DepositPhotos

Fenomenální ocet a jedlá soda

Už od pradávných dob byl proslulým čistícím prostředkem našich babiček i ocet. Ten je vhodná nejen k omývání a dezinfekci povrchů, ale i k bělení. K rozzáření bílé barvy oblečení použijte 250 ml vinného octa a 2 litry horké vody. V roztoku prádlo namočte a nechte působit ideálně přes noc. Pak vyperte klasickým způsobem.

Fotografie: Freepik

Vyzkoušet můžete zejména na dětské oblečení jedlou sodu. 6 polévkových lžic promícháte s teplou vodou a oděv do směsi namočíte na čtyři hodiny. Nakonec jen dáte vyprat do pračky a je to. Jedlá soda je hypoalergenní, a proto je vhodná právě na dětské prádlo.

Kromě jiného je skvělým pomocníkem i při úklidu domácnosti. Vyčistíte s ní jednoduše umyvadlo, vanu, i kuchyňský dřez. Vyzkoušejte a budete mile překvapeni.