Copy

Borůvky jsou jednou z nejvýživnějších potravin, které můžete jíst. Tyto lahodné plody jsou plné antioxidantů, vitamínu C a vlákniny. Jsou ideální pro zdravé občerstvení, přípravu zavařenin a koláčů, nebo konzervování a zamražování na zimu. Pěstování vlastní rostliny je snadné, pokud budete mít na paměti několik důležitých bodů při výběru rostliny a jejího umístění na správném místě.

Jak vypěstovat vlastní borůvky?

Nejprve musíte vybrat nejlepší půdní prostor pro Vaší rostlinu. Takže pokud máte zájem o pěstování vlastních borůvek, nejlepší je slunné místo a dobře opracovaná a odvodněná půda. Kořeny borůvek vyžadují konstantní vlhkost. Takže nejlepší volbou pro Vás je najít místo, kde je k dispozici zavlažování. Nebo si můžete vybrat terasový kontejner, ten je taky dobrou volbou.

Potřebují dostatečný prostor

Měli byste vědět, že pokud se rozhodnete borůvky zasadit přímo do země, musíte označit oblast o ploše cca 70-80 cm v průměru a 30 cm hlubokou. Poté musíte odstranit polovinu půdy a přidat stejné množství navlhčeného rašeliníku a dobře promíchat.

Pokud se rozhodnete koupit kontejnerové rostliny, měli byste vytáhnout rostlinu z květináče a zdrsnit vnější vrstvu kořenů. Musíte zvýšit vrchní vrstvu půdy o 15 cm a pevně ji upevnit kolem kořenu. A na závěr zhmožděte část půdy po stranách odhaleného kořene. Každý den zalévejte. Nejlepším řešením je, abyste je zasadili na jaře, nebo na podzim.

Jak se starat o borůvky?

Borůvky vyžadují velkou pozornost. Doporučuje se každoroční prořezávání. Měli byste tak činit proto, abyste se vyhnuli nadměrné plodnosti borůvek, což často vede k velmi malým plodům. Pamatujte také, že je třeba odstranit kvetoucí část borůvek, když borůvky poprvé vykvetou a pravidelně keř přostřihávat. Kořeny borůvek jsou velmi mělké, takže benefitují z pilin, mulčované kúry, posekané trávy, či kyselého kompostu.

Pozor na množství hnojiva

Jsou velmi citlivé na nadměrné hnojení. Takže je nesmírně důležité pamatovat na to, že nesmíte používat příliš mnoho hnojiv. Když už, tak byste měli používat pouze organická hnojiva.

Tak a je to, nyní můžete ve vlastní zahradě pěstovat své vlastní borůvky!