Copy

Pokud máte zájem zlepšit své zdraví, měli byste se pravidelně soustředit na to, abyste trávili větší čas venku na své zahradě. Naučte se pěstovat rostliny a při práci na zahradě se zaměřit na fyzickou aktivitu a kvalitní plodiny. Práce na zahradě může do vaší stravy i fyzické rutiny přidat spoustu rozmanitosti a kvality.

Plodiny vybírejte pečlivě

Nejdříve si vyberte plodiny, které chcete na své zahradě pěstovat. Vybírat byste měli z různých druhů ovoce a zeleniny, které zvýší kvalitu vaší stravy a umožní vám mít pestrý jídelníček po celý rok. Plody, vhodné pro zahrádkáře začátečníky, jsou rajčata, hlávkový salát, hrášek, fazole, nebo okurky. Zaměřit se můžete i na zasazení některých bylin, jako je pažitka nebo tymián.

Myslete na různá roční období

Kromě pěstování rostlin je třeba naplánovat i to, kdy a jaká plodina by měla být vysazena a pěstována. Jsou určitá období, kdy je třeba určité ovoce nebo zeleninu zasadit do země, aby rostly co nejefektivněji. To znamená, že během roku absolvujete několik cyklů výsadby, zpravidla brzy na jaře a začátkem podzimu. Spoustu rostlin je například potřeba zasadit po posledním mrazu na jaře, jako jsou rajčata a kukuřice, jiné zase tyto poslední zimní mrazíky dokáží vydržet, například takový špenát nebo ředkvičky. Tímto způsobem můžete mít po celý rok na stole čerstvé ovoce a zeleninu.

Vařte zdravě

Jakmile budete pěstovat ovoce a zeleninu, je také důležité myslet na zdravý způsob vaření. Jedině tak v plodinách zůstanou všechny živiny. Obecně platí, že zelenina by se měla vařit mírně a neměli byste přidávat příliš mnoho tuku. Namísto smažení nebo restování s přidaným olejem, zkuste přípravu pokrmů na páře. Některé druhy zeleniny poskytují nejvíce živin, jsou-li konzumovány syrové, například červená řepa.