Copy

Dlaždice a obklady jsou běžnou součástí kuchyní a koupelen. Jako nové vypadají moc hezky, ale čas si vždy vybere svou daň a jejich údržba už nemusí být tak veselá. V kuchyni se usazuje mastnota a tuk, v koupelně se zanáší spárování a může se začít tvořit i plíseň.

Při úklidu je sice možné použít i silnější čistící prostředky, ale ty mohou narušit strukturu jak dlaždic, tak spárování. Navíc nejde o nic zdravého, když tyto výpary při úklidu vdechujeme. Máme pro vás dobrou dobrou zprávu, dlaždice i obklady lze perfektně vyčistit i bez použití komerčních přípravků. Vše, co budete potřebovat je jedlá soda (nebo kypřící prášek do pečiva), šťávu z citronu a ocet.

Osvědčená kombinace při domácím úklidu: ocet, jedlá soda a citronová šťáva vám pomůže i při úklidu a údržbě dokonale čistých dlaždic. Vše co musíte udělat, je smíchat:

  • ½ šálku jedlé sody (prášek do pečiva)
  • ½ šálku octa
  • Několik polévkových lžic citronové šťávy (cca 6 až 8 lžic)
  • 5 litrů vody

Veškeré ingredience důkladně promíchejte, aby se úplně rozpustila jedlá soda. To je důležitý krok, protože směs budete pomocí trychtýře nalévat do nádoby s rozprašovačem. Kdyby se soda zcela nerozpustila, mohla by ucpat trysku.

A jdeme na úklid

Jakmile máte směs připravenou a nalitou v rozprašovači, stačí ji nastříkat tam, kde potřebujete. Tento roztok necháte konat svou práci po dobu 15 až 20 minut. Rozpouští mastnotu, odstraňuje vodní kámen (lze použít i do sprchového koutu) a ničí bakterie i zárodky plísní. Hodí se jak na obklady tak dlažbu na zemi.

Po uplynutí doby stačí přípravek rozetřít ještě houbičkou či hadříkem a vydrhnout místa, která byla silně znečištěná. Na čištění spárování je vhodný malý kartáček (třeba vysloužilý zubní kartáček). Pak už stačí jen opláchnout čistou vodou a utřít suchým hadrem.

Ocet i jedlá soda jsou univerzálními pomocníky, které v domácnosti využijete na cokoliv. Ať už vodovodní baterie, umývadlo, kuchyňský dřez, vodní kámen ve varné konvici, k vyčištění sprchového koutu i toalety. Poradí si i s čištěním pračky a myčky. Ocet zbavuje zápachů a dezinfikuje, tudíž je vhodný i k mytí lednice a mikrovlnné trouby.