Copy

Výroba čistě bílé hmoty, které je na první pohled moduritu opravdu podobná, je tak jednoduchá, že už nikdy nekoupíte žádný prefabrikovaný výrobek. Hmota je samotvrdnoucí, ale tvrdnutí můžete pomoci sušením v troubě. Hmota nelepí, nemusí se podsypávat a krásně se vyválí. Navíc je zcela netoxická a její výroba vyjde na pár korun. Oproti slaným těstům a těstům z mouky má navíc sněhobílou barvu. Neváhejte tedy a vyrobte si s dětmi tematické ozdobičky. My jsme samozřejmě sáhli po halloweenských motivech.

Budete potřebovat (na cca 1 velký plech vykrajovaných tvarů)

  • 100 g škrobu
  • 200 g sody
  • 150 ml vody

Postup:

1. Sypké suroviny promíchejte a přidejte vodu, opět promíchejte.

domaci modurit

2. Hmotu dejte do nepřilnavého hrnce a pomalu zahřívejte. Nejprve bude hmota poněkud tekutější a záhy začne tvrdnout. Máte hotovo, když bude pevná a lesklá.

domaci modurit

3. Za občasného zamíchání nechte hmotu téměř vychladnout, následně zabalte do potravinářské folie. Zpracovávat ji tedy rozhodně nemusíte hned.

hmota ze sody

4. Hmotu rozválejte na cca 3-4 mm tlustý plát a vykrajujte oblíbené tvary. Hmotu lze použít i na 3D tvarování zvířátek a podobně.

hmota na vykrajovani

5. Vykrojené tvary opatrně přeneste na plech s pečícím papírem a sušte v troubě na 100 stupňů po dobu asi jedné hodiny. Sušit je můžete i na vzduchu, ale bude to trvat několik dní.

skrobova hmota

6. Po vysušení dostanete čistě bílé, dokonale tvrdé ozdobičky, které můžete pomalovat různými barvami, ale také třeba fixami a podobně. Barvu zafixujte bezbarvým lakem ve spreji.

modelina ze skrobu