Copy

Pravidelné prořezávání růže je nezbytné, když chcete, aby na ní byly krásné květy. Nezáleží na tom, jak prořezáváme, chceme-li mít krásné a stále plodící růže, ale na tom, jak často je prořezáváme. Neměli bychom je prořezávat příliš často, ale také není dobré prořezat je naopak velmi málo. Dnes Vám ukážeme několik geniálních tipů na prořezávání růží, které si zamilujete.

Nejdůležitějším aspektem při prořezávání je místo, kde se nachází stonky. Nejlepší je prořezat růže 5 mm nad pupenem. Řez by měl být vždy v opačném směru k pupenu. Chcete-li mít v příštím roce nekonečnou záplavu květů, přečtěte si náš famózní článek. Tyto tipy jsou geniální a výsledek Vás mile překvapí.

Tipy jak prořezat růže

  1. Čajové růže
    Čajové růže mají hodně květů. Není tak potřeba prořezávat je příliš často. Na mladých výhoncích nechte 2 až 4 pupeny, zatímco 6 pupenů může zůstat na silnějších větvích. Nezapomeňte odstranit části rostoucí ze středu stonků růží tak, aby mohl keř volně dýchat, růst a tím pádem mohl plodit i spoustu květů.
  2. Růže Floribunda
    Tento druh růže by se neměl příliš ořezávat, protože pak nese květy na tenkých stoncích, které jsou slabé a ani nebudou nejkrásnější. Použijte následující metodu: mladé, tenké stonky by se měly prořezat důkladně, aby hezky plodily. Pouze 1/3 starších, silnějších stonků by měla být odstraněna. Jen tak bude rostlina bohatá a silná. Na mladých výhoncích nechte 2 – 3 pupeny, na těch silnějších 3 – 5 pupenů. Staré části, které rostou uprostřed, odstraňte. 

3. Prořezávání na podzim
Jen málo odrůd růží by mělo být na podzim prořezáno. Větve keře růží by měly být svázány dohromady, složeny zpět do země a zakryty. Na jaře důkladně prořízněte. Na postranních větvích by měly být ponechány 2 až 4 pupeny. V létě, kdy růže rostou, odřízneme jen určité části, aby měly nové květy místo.

4. Prořezávání zakrslých růží
Tento druh růže by měl být prořezán na jaře. Odstraňte nemocné, mrtvé a velmi tenké větve. Odřízněte i 1/3 délky silných větví. Na podzim jsme se omezili pouze na nemocné a zlomené větve.

5. Prořezávání popínavých růží
Tento druh růže by měl být prořezán pouze opatrně na podzim. Nemocné, mrtvé větve by měly být odříznuty a silné větve by měly dále růst. Na vnějších větvích nechte 2 až 3 pupeny. Delší a silnější větve spojte, složte dolů a pokryjte zemí. Na jaře pak odstraníme mrtvé větve

Sdílejte tyhle osvědčené nápad jak prořezávat růže i s Vašimi přáteli. Určitě se jim bude také hodit! 

zdroj: ketkes.com