Copy

Abychom se cítili fyzicky i psychicky dobře, měli bychom dodržovat zdravý životní styl. V dnešní době je již všeobecně známo, že bychom se měli řídit pravidly, jako například pravidelně cvičit, jíst zeleninu a ovoce nebo pít hodně vody. Ale věděli jste, že odborníci na výživu nejnovější některá pravidla vyvracejí?

Výživoví poradci přišli s názorem, že některá pravidla o zdravém životním stylu nejsou tak úplně pravdivé. A my vám přinášíme 5 mýtů v této oblasti!

Bohaté snídaně

Je všeobecně známo, že vydatné snídani dodají tělu energii a nastartují nás do dne. Ale dát si snídani hned po probuzení, a ještě k tomu teplé, není správná volba. Každý z nás je jiný, má jiný biorytmus, tím pádem pokud si dopřejeme vydatné horké snídani jakmile vstaneme, můžeme narušit tento rytmus, protože tělo nemusí být ještě probuzené. Odborníci doporučují dát si hned po probuzení sklenici vlažné vody, počkat se snídaní nějaký čas a spíše si zvolit menší porci, ale o to výživnější.

Sladké

Také se říká, že sladké není zdravé. Ano, ale jen když to přeháníme. Dát si pár kostek čokolády nebo sladkého ovoce je tělu prospěšné, protože cukr v tomto případě dodá vašemu tělu energii a nastartuje mozkovou aktivitu. Glukóza má pro tělo jedinečný význam a když je v nerovnováze, může dokonce způsobit cukrovku.

Mražená zelenina a ovoce

Říká se, že syrová zelenina a ovoce jsou mnohem zdravější než mražené, ale podle toho, ve kterém ročním období. V dnešní době ošetřujeme ovoce a zeleninu, které nejsou pěstovány v zimní sezóně různými chemikáliemi, aby si zachovaly přitažlivou konzistenci a tím se tělu prospěšné látky zničí. Naproti tomu mražené ovoce a zelenina jsou často vypěstované v aktuální sezóně, a tím, že se hned zamrazí, se tyto látky mohou zachovat až na 70 procent.

Pít velké množství vody

Člověk by měl vypít litr a půl až dva litry čisté vody denně. Alespoň tak se to všude píše. Člověk skutečně potřebuje 30 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti, a nemusí to být zrovna čistá voda. Například vedle tří šálků čisté vody můžeme pít neslazený čaj, kávu nebo minerálku. A hlavně nikdy nepime vodu násilím! Můžeme tím způsobit zatížení ledvin, což může vést k jejich opotřebení a poškození.

Pít během jídla

Zvyknete zapíjet vodu během jídla? Tak pak byste měli vědět, že voda ředí žaludeční šťávu, která rozkládá jídlo. Pít vodu během jídla se doporučuje jen když je jídlo velmi suché.

V konečném důsledku řiďme se pravidly prospěšné pro naše tělo, které nám samo řekne, co mu vyhovuje, a co ne.

Máte takového ověřené pravidla?