Copy

Každý pěstitel si přeje mít zdravé a silné rostliny. Někdy si myslíme, že čím více je rostlina rozvětvený, tím větší bude úroda.

Ale při rajčatech to tak docela neplatí a je třeba je stříhat.

Mnoho začínajících zahrádkářů se pravděpodobně ptá, proč by měly listy z rajčatových keříků stříhat. Protože tímto způsobem stimulujeme jejich vývoj. Po odstranění několika listových výhonků všechny živiny směřují do růstových bodů rostliny.

Navíc, pokud jsou keříky příliš husté a neprevetrávajú se správně, stín a vlhkost pod jejich listy vytvářejí ideální podmínky pro vývoj plísní a pro škodlivý hmyz. Stříháním je tedy chráníme i před nemocemi a invazí škůdců.

Kdy začít s odstraňováním listových výhonků a jak je stříhat?

Když se na rajčatového keři vytvoří 10 velkých listových stonků, je načase jejich přiředit. Můžete odstřihnout 2-3 najednou, konkrétně dolní výhony, které se dotýkají země. Odstřihněte jejich ostrými nůžkami nebo jiným vhodným nástrojem, ovšem dávejte pozor, abyste nepoškodili stonek.

Pokud jsou keře rajčete krátké, dolní listy odstraňte pouze jednou. Pokud pěstujete výše odrůdy, opakujte odstraňování spodních listů (2 listy každé 2 až 3 týdny). Po prořídlých by měl mít každý z keřů nejméně 5 listů, ideálně 8.

Jakmile byly odstraněny velké listové výhony, je třeba zbavit je i úplně nejmenších výhonků.

Měli byste však vědět, že tento postup se použije pouze na vysoké odrůdy rajčat (obvykle pěstovaných ve sklenících a soláriích).

Nejmenší výhonky by neměly odstřihnout úplně celé, ale nechte na stonku malý pahýl. To zpomalí jejich růst.