Copy

Citrónovník je krásná rostlina, která vás za dobrou péči odmění nekonečnou zásobárnou vitaminu C v podobě nádherných žluťoučkých vejčitých plodů. Jak ale pěstovat tuhle teplomilnou rostlinu ve svém vlastním bytě tak, aby byla spokojená a ráda nás nějakými těmi citróny za naši péči odměnila? Poradíme vám základní postup, jak na péči o citrónovník i ve vašem bytě. A můžete ho i vyklíčit ze semínka!

Nejlepší semínka jsou z bio citrónů

Pakliže jste se rozhodli zkusit si doma vypěstovat svůj vlastní citrónový strom, úplně ideální variantou by bylo koupit si již hotovou vzrostlou sazenici v některém zahradnictví. Protože však dobře víme, že tyto rostliny jsou nejenom drahé, ale také nemáte jistotu, že vám po nákupu doma vydrží (většinou kvůli tomu, že jejich růst bývá urychlen chemikáliemi, které rostlinu vysílí natolik, že zvládne přežít jen několik málo týdnů). Proto možná budete považovat za dobrý nápad zkusit si vypěstovat svou vlastní rostlinu ze semínka – třeba z toho, které vám vypadlo po rozkrojení posledního citrónu.

Pro získání kvalitních semen je vhodné použít pokud možno bio citróny, které při pěstování nebyly ošetřeny chemickými pesticidy, hnojivy a jinými podpůrnými chemikáliemi. Opatrně citron rozřízněte a vyjměte z něj několik semen – a dejte si je do pusy. Podržte je v ústech, dokud z nich nezmizí hořká pachuť.

Vytvořte skleník a udržujte vlhko

Pak semínko zasaďte do půdy, kterou nechte dobře nasáknout vodou, nejlépe však pomocí rozprašovače. Pak je nutné udržet semínko v dostatečném teple a vlhku, proto je vhodné vytvořit mu maličký skleníček, třeba z několika špejlí a igelitového sáčku, který postavíte na květináč tak, aby klíčící semínko dostatečně chránil před chladem a před vyschnutím.

Semínko klíčí po dvou až třech týdnech čekání. Když vypustí klíček, můžete skleníček z květináče sundat a postavit jej na slunné a teplé místo. Pak už jen udržujte rostlinku dostatečně vlhkou a osluněnou, čas od času ji můžete pohnojit nějakým organickým hnojivem, jako je třeba domácí kompost a za nedlouhou dobu si můžete vychutnat nádherné a stoprocentní bio citróny.

Obrázky: Pixabay