Copy

Tulipány jsou jarní cibuloviny a patří k těm nejjednoduším na pěstování, tudíž žádný strach — nejdůležitejší je pořídit opravdu kvalitní cibule a ve správnou dobu je dostat do země, pak už je úspěch zaručen! Množství druhů a barev je obrovské, od zelených, kroucených papouškovitých až po plnokvěté podobající se pivoňkám nebo růžím.

Tulipány se sází jinak do květinové zahrádky a jinak u nás na květinové farmě, kde sklízíme tisíce tulipánů k řezu, ale nebojte, ukážeme si oba způsoby.

KDY SÁZET TULIPÁNY

Tulipány se sázejí na podzim, polovina září až konec října je ideální.

Nedoporučujeme tulipány sázet příliš pozdě, jelikož pak hrozí riziko, že by nestihly před zimou zakořenit; to samé platí i opačně, tulipány nesázet ani dříve než v září.

JAK A KAM SÁZET

Pokud si plánujete tulipány zasadit pro potěšení oka na zahrádce, za nás vypadají jednoznačně nejlépe ve větším počtu u sebe, proto sázejte cibule spíše do skupinek než tu a tam jednotlivě. I při výběru doporučujeme vzít si raději méně druhů, ale větší množství cibulek, aby byla výsadba co nejhustší. V každém případě najděte místo, kde je na jaře plné sluníčko a hlavně, kde nestojí dlouhodobě voda.

CO BUDEME POTŘEBOVAT

K sázení tulipánů nám bohatě postačí nářadí, co už dávno na zahradě máte — rýč a malá lopatka. Není potřeba žádný sazeč cibulovin, nebo košíky a další vychytávky. Vedle nářadí budeme potřebovat písek a kompost.

PROPÍSKOVÁNÍ ZÁHONŮ

Pokud máte těžkou půdu, ve které se drží voda, rozhodně doporučujeme půdu pořádně propískovat. Nemusíte kupovat drahý křemičitý písek, buď vemte písek, který máte zrovna po ruce (pískoviště), nebo šáhněte po tom nejobyčejnějším jako je ten betonářský1. Písek promícháme se zeminou, aby byla propustná a voda z ní odcházela a nedržela se. V případě, že by se v záhoncích držela dlouhodobě voda, cibule tulipánů by nám uhnily a na jaře bychom se žádných květů nedočkali.

1 Betonářský písek 0 – 4 mm

KOMPOST

Na dno záhonu je dobré zapravit i tenkou vrstvu kompostu, vždy je lepší použít vlastní kompost, než z průmyslové kompostárny a určitě alespoň rok starý; nepoužívejte čerstvý hnůj, nebo čerstvé slepičince.

Co budeme potřebovat k sázení tulipánů — rýč, lopatku, kompost, písek a tulipány.
Kompost.
Písek.

Postup

1Prvně vyhlubte 10 až 15 cm hlubokou díru, hluboká jednoduše na výšku 3 cibulek na sobě.

Vyhrabání díry na sázení tulipánů.
Vyhrabání díry na sázení tulipánů.
Vyhrabání díry na sázení tulipánů.

Pokud máte na zahrádce těžkou nepropustnou půdu, doporučujeme záhony propískovat. Jednoduše promíchejte písek se zeminou, v poměru 1:4, jeden díl písku na 4 díly zeminy. Na dno vykopané díry doporučujeme promíchat trošku kompostu.

2Do vykopané díry už můžete sázet tulipány, špičkou nahoru a lehoučce do hlíny zatlačit. Cibulky zatlačíme, aby se nám při zasypávání nepřekulily. Není potřeba se bát vzdálenosti cibulek od sebe, (2 – 3 cm), jen ať se nedotýkají. Podobně jako v platu vajíček

Sázení tulipánů.
Sázení tulipánů.
Sázení tulipánů.

3Jakmile jsou cibule na svém místě, hodí se vydatná zálivka. Pak už zakrýt zprvu odhrabanou hlínou. Pamatujte, že nad cibulí by mělo být alespoň 5 – 10 cm zeminy. Doporučujeme si místo označit, ať víte, kde se na ně na jaře můžete těšit.

Pokud vás čeká vydatná zima, můžete záhon s tulipány zamulčovat např. slámou, nicméně tu doporučujeme hned na jaře, jakmile začnou tulipány rašit, odstranit, ať neprorůstají skrz.

Zasypání vysázených tulipánů.
Zasypání vysázených tulipánů.

Vykopávat, nebo nevykopávat

To je otázka, která rozděluje všechny zahradníky.

NEVYKOPÁVAT

Nevykopávat tulipány a nechat je na stejném místě několik let jde, dejte jen pozor, aby na jaře po ustřihnutí stonku (do vázy) zůstaly vždy alespoň 2 spodní listy, ty přirozeně odumřou a tím si cibulka vezme všechny potřebné živiny na další rok. Pakliže vám budou tulipány kvést na zahradě a nebudete je sklízet do vázy, po odvětu odstřihněte květ, tulipán tak nasměruje svojí energii do cibulky, nikoliv do tvorby semen. Příští rok vám tulipány vykvetou opět na stejném místě.

VYKOPÁVAT

Také ale můžete cibule každý rok po odkvetení vykopat, uvidíte, že se jednotlivé cibule tulipánů rozmnožily a na podzim znovu zasadit. Je menší riziko, že se vám v záhonku ztratí nebo zavrtají nenávratně hluboko. Opět platí, pokud sklízíte tulipán do vázy, nechat alespoň 2 spodní listy; v případě, že si tulipány necháváte kvést na zahradě, odstřihnout květ, aby tulipán směřoval svojí energii do cibulky, ne do semen.

DALŠÍ ROK

V obou případech je potřeba počítat s tím, že tulipány další rok nepokvetou tak bujně jako rok první. Cibulka se postupně vyčerpá a u nově namnožených cibulek pár let trvá, než dorostou do pořádné velikosti.

NÁŠ TIP

Za nás nejlepší způsob je rotovat tulipány, to znamená, každý rok cibule tulipánů po zaschnutí vykopat, rozdělit a zasadit na nové místo na zahradě. Zároveň můžete i dokoupit nové cibulky a ty společně zasadit. Následující rok to samé, vykopat, rozdělit a zasadit na nové místo. K původnímu místu se doporučujeme vrátit až po 3 letech. Vyvarujete se tak chorobám a škůdcům. Obecně střídání plodin na zahradě je dobrá praxe, minimalizujete tím vyčerpání půdy, choroby a škůdce.

Časté otázky?

KDY SÁZET TULIPÁNY?

Tulipány se sázejí na podzim, polovina září až konec října je ideální.?

KDY TULIPÁNY VYKOPAT?

Vyndat tulipány můžete hned, jakmile listy zežloutnou a seschnou. Obvykle je to v červnu.?

JAK HLUBOKO SÁZET TULIPÁNY?

Tulipány doporučujeme sázet 10 – 15 cm hluboko, jednoduše na výšku 3 cibulek na sobě.?

JAK DALEKO OD SEBE?

2 – 3 cm, jen ať se nedotýkají, podobně jako v platu vajíček. Pokud neplánujete tulipány vykopávat, zvolte větší vzdálenost (5 – 10 cm).?

KOLIK SE MI VEJDE TULIPÁNŮ DO ZAHRADY?

Na 1 m2 počítejte přibližně 100 tulipánů.?

JAK CIBULE USKLADNIT?

Cibule tulipánů skladujte v pokojové teplotě a v dobře větrané místnosti.

Jak pěstujeme tulipány u nás —

na květinové farmě

Pokud jste květinová farma a budete pěstovat tulipány čistě jako květinu k řezu, návod se lehce liší. Liší se jednak v tom, jak cibule sázíte, jak tulipány sklízíte a posledně v tom, v jakém stádiu sklízíte. Květinové farmy pěstují tulipány jako letničky.

U nás na farmě sázíme každý rok desetitisíce tulipánů a protože máme místa pomálu, sázíme hodně nahusto. Vybíráme místo, kde se nedrží voda a kde je zemina krásně sypká. Naše farma je lehce ve sklonu, nikdy tulipány tedy nesázíme na ty nejníže položené záhony.

Naše záhony mají šířku 90 cm a délku 14 m. Po celé délce záhon vyhrabeme do hloubky 10 až 15 cm. Do takto vyhrabaného záhonu sázíme jeden tulipán vedle druhého, od sebe maximálně 2 – 3 cm, za chvíli máme úplný tulipánový koberec.

Všechny zasazené tulipány vydatně prolijeme a pak zakryjeme zprvu vyhrabanou hlínou. Dejte si pozor, ať cibule nezakryjete velkou vrstvou, stačí jen na výšku jedné až dvou cibulí. Urychlí vám to sklizeň na jaře. Pokud u vás máte vydatné zimy a bojíte se, že by cibulky tulipánů zmrzly, můžete záhony přikrýt slámou (nebo netkanou textilií), kterou na jaře, hned jak začnou rašit, odstraníte.

Tulipány sklízíme i s cibulkou, ta bude po celou dobu skladování tulipánu dodávat živiny. Jakmile budeme chtít tulipán použít do kytice, odstřihneme cibulku a stonek dáme do vody „napít” (hydratovat). Cibule tulipánů nakupujeme každý rok nové, jelikož tyto vyčerpané z chlaďáku už pořádné květy nevyprodukují. Nedalo nám to a samozřejmě jsme to vyzkoušely a skutečně z takových cibulí příští rok vykvete jen trpasličí tulipán.

Tulipány sklízíme hned, jakmile u poupěte poznáme barvu. U plnokvětých tulipánů je to o trochu později. Po sklizni zafixujeme tulipán i s cibulkou ve vertikální poloze a putuje do chladící místnosti, kde máme nastavenou teplotu 0° až 2°C. Takto můžeme skladovat tulipán ještě několik týdnů, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na jeho kvalitu.