Copy

Jaro je tady a s ním i komáři, vosy a mravenci. Zatímco stále více lidí chodí na zahrady a do lesa, stále více mravenců se naopak chystá na návštěvu  do našich domovů. I když bychom se s roztomilými mravenečky rádi podělili o obsah své cukřenky, jejich invaze nebývá právě z nejpříjemnějších, a když nalezou do postele, není na světě nic horšího. Existuje ale několik jednoduchých domácích triků, jak těmto nezvaným hostům návštěvu svého domu překazit.

Křída

Mravenci neprojdou přes křídu. Je to jako svěcený kruh proti démonům. Když nakreslíte křídou čáru přede dveřmi nebo kolem oken či kdekoliv, kudy rádi do vašeho domu vstupují, mají utrum a dál neudělají ani nejmenší mravenčí krok. Pozor ale, v čáře nesmějí zůstat mezery. Mravenci jsou dost malí i šikovní na to, aby si je hravě našli.

Proč tenhle trik funguje, nikdo dosud přesně neví. Jednou z teorií je, že se mravencům nelíbí křídová vůně, ale s jistotou to říci nelze. Ať už je to způsobeno čímkoliv, mravenci křídu zkrátka nemají rádi a nikdy ji nepřekročí.

Jedlá soda

Existuje spousta chemických produktů, které slibují zbavit se mravenců, kteří už do domu pronikli.. Takovouto směs si ale lze udělat velmi snadno podomácku a navíc ekologicky. Stačí k tomu jedlá soda a moučkový cukr v poměru 1:1. Obě substance důkladně promíchejte. Je důležité použít skutečně moučkový cukr, protože při použití krystalového by si mravenci rozdílu mezi ním a sodou všimli. Ačkoliv jsou malí, nejsou úplně hloupí. Směs pak nasypejte všude tam, kde jste spatřili mravenčí cestičky. Soda kvůli svému zásaditému pH je pro mravence fatální a všichni, kteří ji pozřou, nevyváznou živí.

Pachy

Existuje mnoho různých vůní, která mravenci doslova nesnášejí:

  • Citronová šťáva: tuto kyselou vůni mravenci nemají rádi. Namočte několik vatových tyčinek či kousků vaty do citronové šťávy a umístěte je na místa, kudy k vám mravenci prolézají. Do těchto míst můžete také umístit drobné nádobky s citronovou šťávou, třeba víčka od pet lahví. Mravenci k vám už ani nepáchnou.
  • Česnek: Stejně jako jiné druhy hmyzu a živočichů, ani mravenci nesnášejí vůni česneku. Oloupejte několik stroužků a položte je na místa, kudy mravenci chodí.
  • Okurka: Mravenci nemají rádi ani okurky. Kousky okurky v místech výskytu mravenců tak může velmi pomoci.
  • Kávová sedlina: Lógr z turecké kávy je také mnohostranná substance, která má v domácnosti řadu využití. Jedním z nich je také odpuzování mravenců. Posypte lógrem mravenčí cestičky a oni se určitě rádi odstěhují jinam.
  • Skořice a muškátový oříšek: Ani tato koření mravenci nemají rádi. Posypejte jimi hmyzí vstupy do domu a mravenci se budou držet dál.

Dětský pudr

Tento jemný bílý prášek funguje jak proti mravencům, tak proti mšicím. Obsahuje totiž křídu, jejíž účinek na mravence už známe. Uděláme-li tedy pudrové bariéry u vstupů mravenců do domu, zkrátka se k nám nedostanou.

Obrázky: Pixabay