Copy

 4 minuty Lenka SvobodováSpolečnost

Připálený oběd? Zápach z odpadků? Nebo jen nevětraná místnost? To vše jsou pachy, které se v naší domácnosti snadno objeví a nemusí být snadné dostat je zase pryč. Navíc používání umělých osvěžovačů vzduchu se příliš nedoporučuje, protože škodí všem, kdo mají alergie nebo astma. A vyhodíte za to zbytečné peníze. Spreje použijte jen výjimečně k zamaskování urgentní katastrofy, ale běžným pachům v domácnosti se snažte spíše předcházet nebo je řešit jinak. Ukážeme vám, jak se pachů v domácnosti zbavit snadno a přírodní cestou.

Začněte úklidem

To, s čím je nutné začít, je samozřejmě úklid. Zápach je často následkem nevhodného nebo nepříliš častého úklidů oblastí, které jsou pro vznik zápachu rizikové. Mluvíme hlavně o kuchyňském dřezu, odpadkovém koši nebo třeba toaletě či koupelně. Všude, kde je vlhkost, se bakterie množí ještě rychleji a zápach může o to snadněji vzniknout. Proto se držte několika základních úklidových tipů, které vám pomohou zvládnout udržovat bydlení v čistotě i když jste zaneprázdněni prací a jinými povinnostmi. Úklidem není třeba trávit hodiny, ale měl by být pravidelný a důkladný.

  • Mějte týdenní úklidový plán, kterého se držte.
  • Každý den vyneste odpadky a investujte pár minut do dezinfekce nádoby na odpadky.
  • Udržujte čisto v okolí dřezu a v lednici.
  • Každý večer se ujistěte, že nádobí je v myčce nebo je umyté.

Naučte sebe a své děti také vždy ručníky po použití pověsit na sušák a nenechávat je viset v koupelně nebo srolované na zemi. Snažte se minimalizovat vznik vlhkosti a pořiďte si kvalitní vzduchotechniku, která se postará o dobré odvětrávání koupelny, která je velmi náchylná na vznik plísní.

Přírodní osvěžení

Úklid je samozřejmě základ, ale když už zápach vznikne, je nutné jej co nejrychleji odstranit. Osvědčeným i když zcela primitivním způsobem je samozřejmě větrání. Čerstvý vzduch udělá zázraky. Aby bylo větrání co nejúčinnější, snažte se vytvořit průvan tak, že otevřete okna ve dvou místnostech a necháte vzduch proudit. Dejte si ale pozor, aby vám průvan nevysklil dveře.

Nepřehlédněte: Kdo u vás doma uklízí? Zase jenom vy. Zkuste přimět svého muže k úklidu.

Jiné, ale stále přírodní řešení, je použití svíček. Už i samotná neparfemovaná svíčka dokáže hodně pachů absorbovat a když si pořídíte nějakou s jemnou vůní vanilky nebo citrusů, bude váš domov rázem vonět čistotou a svěžestí.

Pozor na mazlíčky

Ať chceme nebo nechceme, každé zvíře smrdí. To, že to vy necítíte, neznamená, že to tak není. Vy jste si na pach vašeho mazlíčka už zvykli, ale můžeme vám garantovat, že každá návštěva to cítit bude. Proto se zaměřte i na jeho hygienu a jde-li to, umístěte záchod nebo klec někam jinam než do obytné části, ve které se běžně pohybujete. Dobrou službu vám udělají i speciální čisticí prostředky, které pachy neutralizují. A samozřejmě pravidelná zvířecí hygiena.Autor: Lenka Svobodová