Copy

Úžasné voňavé a slaďounké bobule brusnice borůvky nejsou jen ideální na koláč nebo do knedlíků. Jsou výtečné pro naše zdraví, protože obsahují velké množství vitamínů a antioxidantů. Jen komu by se chtělo jet na sběr borůvek do lesa? V lese prochodíte kilometry, abyste nasbírali plnou misku, což je únavné. Řešením je vypěstovat si vlastní na zahrádce, přímo pod okny domova! Je to snadné. A co z bohaté úrody připravíte?

Borůvky jsou všelékem

Borůvky jsou sice malé, ale obsahují velké množství zdraví prospěšných látek, hlavně antioxidantů, které zachycují volné radikály v těle a zpomalují stárnutí mozkových buněk, proto by se měli konzumovat ve velkém. Pomáhají ale také v případě vysokého krevního tlaku. Neocenitelné jsou také pro každého, kdo tráví čas před počítačovou obrazovkou. Mají totiž moc regenerovat oční sítnici, oči nejsou při práci na počítači tak unavené. Čerstvé také pomáhají proti zácpě, naopak ty sušené proti průjmu. Jsou doslova všelékem, proto je dobré vysadit několik keříků také na zahradu.

Borůvky milují slunce

Jak mít vlastní na zahrádce? Začněte výběrem vhodného místa. Borůvky totiž milují slunce a kyselou půdu. Vhodné je proto vybrat slunné stanoviště, kde vyhloubíte poměrně hlubokou jámu (asi 80 cm), do které vsypete rašelinu a zasadíte keřík. V prodeji jsou nejčastěji keříky borůvek kanadských, zahradních nebo velkoplodých. Jednotlivé keříky by měly být vysazeny v metrové vzdálenosti, protože potřebují dostatek prostoru. Při nedostatku slunečních paprsků příliš neplodí a plody jsou menší, také je dobré přihnojovat, aby byla úroda bohatá. Připravit si pak můžete zdravé smoothie každý den!

Připravte si borůvkové smoothie nebo zmrzlinu

Co jiného připravit z tak zdravého ovoce? Kromě klasiky v podobě borůvkových koláčů nebo knedlíků si můžete připravit i rychlé borůvkové smoothie k snídani. Postačí k tomu půl hrnku čerstvých borůvek, kelímek jogurtu, lžička medu a půl hrnku mléka. Stačí rozmixovat a dát si úžasnou vitamínovou snídani nebo svačinu. Dětem naopak připravte borůvkovou zmrzlinu. Na tu si připravte 300 g borůvek, kostku měkkého tučného tvarohu, kelímek zakysané smetany (200 ml) a 150 g moučkového cukru. Rozmixované borůvky smíchejte s ostatními přísadami a dejte do kovové misky chladit do mrazáku. Před ztuhnutím pravidelně míchejte. Nechte mrazit alespoň 6 hodin v mrazáku a můžete servírovat!