Copy

Prostředky na mytí nádobí má doma nejspíš každý, i když vlastní elektrickou myčku. I pak se totiž čas od času dostanete do situace, kdy potřebujete rychle umýt pár kousků v ruce. Tyto čisticí přípravky mají speciální složení, které nedráždí pokožku, ale i tak dokážou účinně rozpouštět mastnotu a nečistoty, proto jej často používají třeba i ekologové k očištění zvířat a ptáků, kteří se dostanou do kontaktu s ropnou skvrnou v moři. Existují ale i prozaičtější způsoby, k čemu všemu lze prostředek na nádobí v domácnosti použít.

Skvrny

Ať už jste si kávou polili koberec, pohovku nebo polstrovanou židli, s odstraněním skvrny vám pomůže trocha jaru na nádobí. Smíchejte dvě lžíce vody s jednou lžící prostředku, do této směsi namočte čistý hadřík a čistěte skvrnu, dokud nezmizí. Pak místo opláchněte čistou houbou a studenou vodou a pomocí utěrky či papírových ručníků čištěné místo osušte.

Podlahy

Keramickou dlažbu, vinyl nebo linoleum můžete snadno umýt vodou s jarem na nádobí. Přidejte do kbelíku s horkou vodou jednu nebo dvě lžíce této substance a pomocí mopu podlahu bez potíží umyjte. Tuto metodu však nepoužívejte na dřevěné podlahy, jar se z nich dostává špatně dolů.

Okna

Nejsnazší způsob, jak dostat z okenních skel všechny nečistoty, zaschlý hmyz a ptačí hovínka, je trocha horké jarové vody. S její pomocí nečistoty snadno odstraníte, a když na závěr použijete leštidlo na okna, dodáte sklům nádherný lesk.

Povrchy

Čištění kuchyňské linky, okenních parapetů i podlahových lišt vám půjde lépe od ruky s použitím vody smíchané s prostředkem na nádobí. Zřeďte ho trochu horkou vodou, naplňte směsí rozprašovač a vyčistěte všechno, co je potřeba. Snadno takto vyčistíte i dlaždice v koupelně či nad kuchyňskou linkou.

Prádlo

Prostředkem na nádobí snadno odstraníte mastné a jiné skvrny z oblečení. Nalijte trochu jaru přímo na skvrnu a nechte ho vsáknout. Pak prádlo normálně vyperte, v případě mastných skvrn na nejvyšší teplotu, kterou oblečení snese (bývá to napsáno na cedulce). Postup můžete aplikovat i na tkaniny, které nelze prát v pračce. Do lavoru s vodou přidejte trochu jaru a oblečení pak rukama pečlivě vyperte a pak propláchněte čistou studenou vodou.

Obrázky: Freepik