Copy

Koutule, jinak známé též jako odpadní mušky, byly v našich českých končinách dlouho velkou neznámou. V posledních letech se ale začaly objevovat doslova invaze tohoto hmyzu, který však na rozdíl od svých tropických příbuzných nesaje krev, a tudíž ani nepřenáší nemoci. Přesto je však jejich přítomnost v domácnosti velmi nepříjemná. Dokážou se totiž velmi dobře množit a znepříjemnit nám život. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se jich zbavit.

Stačí savo a jedlá soda

Pokud jste objevili hejno mušek rojících se okolo dřezu v kuchyni či kolem výpusti umyvadla či sprchového koutu v koupelně, pak máte patrně co do činění s takzvanými odpadními muškami neboli koutulemi. Tyhle krásky, které nedorůstají větší velikosti než čtyř milimetrů a pod zvětšovacím sklem vypadají docela elegantně a křehce, se původně vyskytují v tropickém podnebném pásmu, nicméně se stále zvyšujícími se teplotami se zabydlely i v našich českých luzích a hájích.

První koutule byla spatřena v roce 2011 v Brně a od té doby její výskyt hlásí na internetových fórech domácnosti z celé republiky. Téma diskusí se ale většinou netočí kolem pozoruhodnosti jejich náhlé migrace do mírného pásma anebo o jejich zvláštním vzhledu ani o tom, že jsou to jedny z největších druhů koutulí vůbec a dokonce ani o tom, jaké máme štěstí, že nesají krev. Téma diskusí je většinou jediné: Proboha, jak se těch potvor zbavit?!

Jak se zbavit odpadních mušek v domácnosti

Běžné životní prostředí koutulí, ač se to možná nezdá, jsou většinou říční toky a vlhké lesy. Proč se ale tak často vyskytují v našich koupelnách? Důvodem je nastávající podzim. Mušky se zkrátka chtějí ukrýt před nepříznivým počasím, nízké teploty jim totiž vůbec nesvědčí. Velmi často se tak koutule ukrývají v místech nejvíce připomínajících jejich původní domovinu – tedy v květináčích našich pokojových rostlin, kam mušky obvykle nalétají otevřeným oknem. Líbí se jim také ve zbytcích jídla ve výpusti kuchyňského dřezu či v umakartových koupelnách.

Proto je řešení nasnadě. Kytky v květináčích vyhoďte ven alespoň na balkón a odtoky z umyvadel a dřezů vyčistěte. Pomůže vám například směs sava a jedlé sody v poměru 1:1. Obojí spolu smíchejte a nalijte do odtoků. Rozprašovačem pak můžete ošetřit i celé umyvadlo a vanu, případně i dlaždice. A koutule už nikdy neuvidíte…Leda až za rok.

Obrázky: Shutterstock