Copy

Kaktusy jsou oblíbené pokojové rostliny. Vypadají pěkně a jsou prakticky soběstačné. To je nejrozšířenější povědomí o těchto tropických rostlinách, které všeobecně panuje mezi amatérskými pěstiteli. Jak je tedy možné, že sem tam některá z těch nezničitelných rostlin seschne anebo neseschne, ale sotva kdy vykvete? To je určitě naším podnebným pásem, říkáte si možná. Bohužel vás musíme zklamat. Na vině je většinou nevhodná péče o ně. Níže vám přinášíme dva faktory, které ovlivňují kvalitu růstu a květu kaktusů.

Světlo

Většina druhů kaktusů pochází z pouště. A poušť je tím nejslunečnějším a nejsvětlejším místem, které lze na této planetě najít. Proto pouštním druhům kaktusů vůbec nesvědčí příliš tmavé stanoviště, které často v našich bytech mívají. V ideálním případě by měl být kaktus průměrně 10 až 14 hodin denně vystaven slunečnímu světlu, případně alespoň jakémukoliv světlu, pakliže slunce právě není dostupné.

Naopak je důležité, aby během noci zase strávil dostatek času, tedy zhruba 10 hodin, ve tmě, protože právě během tmavé části dne získává kaktus živiny. Kromě toho ještě vezměte v úvahu, že kaktusy rostou směrem za světlem, a proto mohou růst poněkud křivě. Proto čas od času svého pichlavého kamaráda s květináčem otočte, aby se srovnal.

Voda

Kaktus obecně potřebuje velmi malou zálivku. Zejména v zimním období, zhruba od října do února, kaktusy hibernují a nerostou, a tudíž ani nepotřebují téměř žádnou vodu. Stačí je zalévat jen trochu a maximálně jednou za měsíc. Pokud to s vodou v tomto období přeženete, mohou rostlině začít zahnívat kořeny.

Vegetační období pak mají pichláči zhruba od půlky března do konce září. Tehdy rostlina potřebuje vodu každý týden, zejména během velmi teplého letního počasí. Byť byste možná od pouštní rostliny očekávali, že vodu potřebovat nebude, opak je pravdou. Před každou další zálivkou ale počkejte, až substrát úplně vyschne.

Obrázky: Pexels