Copy

Ranní šálek kávy je obvykle něco, s čím stojí a padá náš pozitivní den. Káva povzbuzuje tělo i mysl. A to nejen tu lidskou. Svědčí totiž také rostlinám, které tento typ hnojiva doslova milují. Pokud chcete, aby vaše zahrada jen kvetla a vaše sadba vám přinášela spoustu radosti i bohaté úrody, dopřejte jim občas trochu kávy. Uvidíte, že nebudete litovat.

Turecká káva rostlinám dodává cenné minerály

Mletá káva se sedlinou zvaná „turek“ je mezi Čechy stále oblíbeným nápojem. Mnoho lidí ale řeší, co dělat s lógrem čili spařenou kávovou sedlinou. Do výlevky by přijít neměla, protože ji spolehlivě ucpává. Pro lidi lógr sice příliš zdravý není, nicméně u květin a rostlin je to jiný příběh. Kávu totiž milují jako skvělé hnojivo, které jim dodá spoustu minerálů, které jim velmi prospívají. Jedná se zejména o dusík, fosfor, draslík, hořčík a měď.

Dokonce i malé množství kávové sedliny umí udělat zázraky. Nádherné kvetoucí hortenzie a rododendrony budou po přihnojení kávou ještě krásnější. Zejména tyto květiny sedlinu velmi ocení, protože vytváří mírně kyselé prostředí, které mají tyto rostliny pro svůj růst velice rády. Kromě kvetoucích rostlin kávou prospějete ale také své úrodě ze zeleninové zahrady. S kávovým dopingem se bude dařit mrkvi, dýni i rajčatům.

Jak hnojit kávovou sedlinou

Metoda přihnojování kávou je snazší, než by se mohlo na první pohled zdát. Základ je uchovat sedlinu z každé kávy, rozložit ji na pečicí plech nebo jinou širokou plochu a nechat důkladně vyschnout. To je proto, že vlhká kávová zrna ráda chytají plíseň, která by našim rostlinám příliš nepomohla. Naopak, mohli bychom jim tím ještě ublížit. Takže řádné prosušení kávy, zejména pokud ji máte v úmyslu déle skladovat, je základ, který nelze přeskočit.

Případně, pokud se nechcete s kávou sušit, můžete ji několik dní uskladnit v důkladně uzavřené nádobě, ale i tak je třeba pamatovat na co nejrychlejší použití.

Pokud chcete aplikovat kávu čerstvě dopitou, což není problém, případně i tu vysušenou, stačí ji prostě jen přimíchat do zálivky v konvi, řádně klackem nebo jiným nástrojem rozmíchejte, aby si zrníčka nesedala na dno a zalijte s ní rostliny pěkně kolem kořenů. Poměrně rychle sami poznáte, že rostlinky se velmi rychle budou tvářit mnohem veseleji.

Obrázky: Pixabay