Copy

Plastová okna jsou dnes již skoro běžnou součástí většiny staveb. V minulých letech probíhala masivní výměna u starších objektů a dnes už má většina bytů tento nový standard, který má údajně zkvalitnit život a šetřit náklady na bydlení. Ne vždy to tak ale je. Lidé si často stěžují na plísně nebo naopak špatné doléhání oken. Záleží samozřejmě na kvalitě samotného výrobku, ale řada lidí zapomíná na ještě jednu důležitou věc.

Věděli jste o tomto triku?

Plastová okna disponují ve svém rámu speciálním šroubem, o kterém většina lidí vůbec neví. Není tam ale náhodou, má naopak poskytovat možnost, jak plastová okna využít na maximum a v zimě skutečně ušetřit. Jak na to?

Tento šroub slouží k tomu, aby bylo možné nastavit, jak těsně přiléhá křídlo okna na rám. Sami už asi tušíte, že právě toto je rozhodující pro úniky tepla a pro vzduchovou cirkulaci. V zimě je tedy vhodné tlak zvýšit, čímž zabráníte úniku tepla a ušetříte tak i tisíce korun za jednu topnou sezónu. V létě je zase vhodné šroub povolit a tlak uvolnit, jelikož tak bude moci vzduch lépe cirkulovat a nebude docházet k vzniku vysoké vlhkosti, která má na svědomí vznik plísní. Pro zvýšení tlaku oken je třeba otáčet šroubem proti směru hodinových ručiček, pro snížení zase naopak.

Neplýtvejte penězi

Správnou prací se šroubem využijete potenciál plastových oken na maximum:

  • Nižší úniky tepla a velká úspora peněz.
  • Nastavitelná cirkulace vzduchu podle konkrétních potřeb.
  • Prodloužení životnosti plastových oken.

Tento šroub najdete většinou ve spodní části otevíracího křídla plastového okna. K jeho utažení nebo povolení se vám bude hodit imbusový klíč. Je to velice jednoduchý postup, který vám ale umožní pracovat s plastovými okny tak, aby jejich výměna skutečně měla smysl a byla pro vás prospěšná. Zkuste tento snadný trik využít ještě dnes.