Copy

Cuketa nebo lilek tvoří v letních měsících velmi oblíbené přílohy grilovaného masa a velmi snadno se pěstují. Urodí-li se vám jich více, existuje několik způsobů, jak je uchovávat, abyste si také v zimě mohli užívat jejich výborné chuti. Mražení by ovšem mělo být prováděno s ohledem na jejich velmi vodnatou strukturu. Pojďme se podívat, jak k němu u těchto dvou typů zeleniny přistupovat.

Mražení cukety

Vzhledem k poměrně velkému objemu, který tvoří především obsah vody, je lepší cuketu před mrazením předpřipravit k okamžitému použití po vyndání z mrazáku. Standardně se používají tři hlavní postupy, a to:

  • nakrájení
  • předsmažení
  • vytvoření hmoty pro vegetariánské karbanátky

Mražení by mělo být velmi rychlé, aby si zelenina udržela maximum původních minerálů. U běžného mražení bez dodatečné úpravy je nutné cuketu nakrájet nebo nastrouhat na menší kousky, vysušit v utěrce nebo hadru a poté dávkovat do plastových sáčků. Takto nachystaná vydrží v mrazáku i několik měsíců.

Mražení cukety s předúpravou

Kromě běžného nakrájení zeleniny je možné připravit si také mražený polotovar. Pokud se rozhodnete pro předsmaženou cuketu, je potřeba ji nakrájet na nudličky a lehce 2-3 minuty smažit na pánvi do zlatohněda, osušit a poté vložit do mrazáku – po rozmrazení je výborná v majonéze s česnekem. Druhý způsob úpravy zahrnuje vytvoření směsi spolu s nastrouhanou mrkví, cibulí nasekanou nahrubo a bylinkami – ze směsi lze pak rychle vytvořit karbanátkové těsto.

Mražení lilku

K lilku si česká domácí kuchyně stále ještě hledá cestu, někteří zahrádkáři jej však již sami pěstují. Vedle klasické tmavě modré barvy může být také růžový, žlutý či žíhaný a je výborný jako mírně opečený nebo čerstvý do salátů či k masu. Mražení lilku obdobně jako u cukety vyžaduje předúpravu, jelikož obsahuje hodně vody. Lilek se před mražením vždy solí – nejjednodušší způsob, jak jej připravit, je odstranit jádra, nakrájet, osolit, osušit, poté vložit do plastových pytlíků a prudce zamrazit.

Další způsoby mrazení lilku

Vedle klasického zamrazování si lze lilek také předupravit – pokud bude používán pod maso nebo na vaření, je dobré jej před mrazením oloupat a poté krájet. Dalším způsobem je mírné předpečení, než slupka změkne a poté jej úhledně naskládáme do plastové krabičky a zamrazíme. Předpečený lilek je dobrý jako příloha, rozmrazujeme jej přímo na pánvi s další zeleninou.