Copy

Plevel trápí mnoho lidí. Nejenom na záhonech, ale třeba i na chodníku nebo příjezdové cestě, kde se objevuje ve spárách a na krajích. Nikdo ho nechce stále vytrhávat, stejně jako nikdo nechce používat nebezpečnou chemii. Čím ji nahradit? Několik možností si ukážeme společně.

Horká voda

Začneme tím zcela nejjednodušším. Pokud vás trápí plevel, tak na něho použijte něco tak běžného, jako je horká voda. Nalijte ji na problémová místa, to samé dělejte po několik následujících dní a bude po problému. Jednoduché řešení za pár korun.

Alkohol

Ano, i ten na plevel dobře zabírá. Může to být klidně vodka nebo slivovice, ale pokud ji nechcete plýtvat, můžete použít i denaturovaný líh. Alkohol smíchejte s vodou v poměru 1:2 a přidejte pár kapek saponátu. Potom rozprašovačem aplikujte na problémová místa.

Mulčovací kůra

Plevelu se velmi daří, když má dostatek slunce a kyslíku. Dobrým řešením proto může být zakrýt problémové oblasti mulčovací kůrou. Tu poté zameťte a plevel bude minulostí. Navíc takto použitý mulč můžete i nadále klasicky využít.

Noviny

Na stejném principu jako mulčovací kůra fungují i noviny. Nebo vlastně cokoliv jiného, čím plochu, kde se plevel objevuje, přikryjete. Dojde k tomu, že nebude moci získávat sílu ze slunce, ani nebude mít dostatek kyslíku.

Kukuřičná mouka

Poměrně zajímavý postup, který se jeví vhodně hlavně jako prevence. Pokud vás plevel ještě netrápí, posypte čas od času chodníky a příjezdové cesty trochou kukuřičné mouky. Zajistí, že se zde nežádoucí rostliny rozhodně neobjeví.

Sůl

Něco tak obyčejného, jako je sůl, je nejenom nezbytná ingredience při vaření, ale je to také pomocník při odstraňování plevele. Buď ho posypte samotnou solí, nebo vytvořte velmi silný solný roztok, který budete následně aplikovat na vytipovaná místa.

Ocet

Je tak kyselý, že dokáže plevel poměrně účinně zahubit. A není to nic složitého. Klasický silný lihový ocet za pár korun nalije do rozprašovače a pár dní aplikujte na místa, kde vás nežádoucí rostliny trápí. A je hotovo.

Mýdlo

Ano, dokonce i něco tak obyčejného jako je mýdlo, dokáže zabít plevel. Aby se to povedlo, budete potřebovat 5 lžic tekutého mýdla, ke kterému přidáte 4 sklenice vody. Vše smícháte, dáte do rozstřikovače a stejně jako v předchozích případech už jenom aplikujete.

Jedlá soda

Nejenom klasická sůl, ale také jedlá soda je práškem, která dokáže eliminovat nepříjemný plevel. I tady je možnost toho, že ji přímo na dané místo nasypete, nebo vytvoříte silný roztok a tím budete následně dané místo kropit, až plevel sám zmizí.