Copy
Fotografie: Freepik

20. října 2020 Milan Juha

Řada lidí vůbec netuší, že si může okna nastavit na takzvaný „zimní režim“. Postačí k tomu jen několik jednoduchých kroků. Tím můžete zlepšit těsnící vlastnosti oken a v chladných dnech tak nebude z vašeho obydlí unikat teplo z topení.

Nastavení oken na „zimní režim“ krok za krokem

Každá okna jsou jiná, avšak většina z nich je konstruovaná obdobně a obsahuje v oblasti rámů jakési výstupky, které je potřeba přenastavit pomocí imbusového klíče (velikost cca 4) na onen „zimní režim“. Pokud si s tímto nebudete vědět rady, můžete si přivolat odborníka, který vaše okna nastaví tak, aby dobře těsnila. Mnoho výrobců moderních plastových oken deklaruje vysokou kvalitu a těsnost, proto u těchto produktů obvykle není nutné nic nastavovat.

Co dělat, když netěsní ani moderní plastová okna?

I přesto, že si zakoupíte moderní plastová okna, můžete se časem potýkat s opotřebováním plastového těsnění v oblasti rámu. Bez něj může do domu nebo bytu snadno profukovat chladný vzduch.

Proto určitě zauvažujte o koupi a instalaci těsnění nového. Někteří domácí kutilové zase přistupují k rychlejším a ekonomičtějším variantám, jako je izolační pěna, izolační proužky, nebo speciální tmelící materiály. Samotné sklo pak mohou dobře izolovat fólie k tomu určené.

Fotografie: Useful Tips and Tricks Photobank

Teplo v domě či bytě zajistí i kvalitní zateplení a izolační omítka

Teplo vyprodukované radiátory lépe v obydlí udržíte i tak, že si necháte zateplit fasádu domu, v kterém bydlíte. Tak můžete za náklady na energie ušetřit nemalé peníze. Se zateplením jde pak ruku v ruce i izolační omítka, kterou lze umístit jak uvnitř, tak vně nemovitosti.

Fotografie: Useful Tips and Tricks Photobank

I když v chladných měsících budete rádi pobývat ve vytopeném prostředí svého bytu, doporučuje se krátce a intenzivně také místnosti větrat, abyste zabránili tvorbě plísní na stěnách a usazování vlhkosti v interiéru.

Fotografie: Useful Tips and Tricks Photobank