Copy

Nebezpečí klíšťat se stále více zvyšuje. Jsou to sice maličtí tvorové, ale velmi nebezpeční. Hlavně v letním období neustále přemýšlíme, jak se před nimi bránit. Klíšťata se nejvíce vyskytují v listnatých lesích, křovinách a ve vysoké trávě. Obezřetní bychom měli být i na naší zahradě. Obecně se moc klíšťatům vyhnout nedá. Snažíme se tedy riziko chytnutí klíštěte, co nejvíce minimalizovat.

Jak předcházet přichycení klíštěte?

Určitě bychom měli začít u vhodně zvoleného oblečení a obuvi. Na světlém oblečení případná klíšťata mnohem rychleji uvidíte. Pokud je to možné, tak volíme dlouhé rukávy a nohavice. Obujeme si kvalitní pevnou obuv a navlečeme vyšší ponožky. Snažíme se také vyhýbat sedání či lehání na zem.

Před odchodem z domu, bychom měli použít repelent. Trh nabízí spoustu druhů, nejlepší je srovnat si repelenty podle recenzí od lidí na internetu či se zeptat v lékárně přímo při koupi. Po příchodu z veku, je samozřejmostí, že musíme zkontrolovat všechna místa, kde by se klíště mohlo přisát. Nezapomínáme také zkontrolovat partie za ušima, vlasy, podkolení jamky a podpaží. Nejlepší je požádat někoho z rodiny, aby nám zkontroloval místa, na které si sami nevidíme.

Pokud chceme zamezit výskytu klíšťat na naší zahradě, určitě nám pomůže to, když budeme mít posečený trávník, tudíž se klíšťata nebudou moci tolik ukrýt tak, jako ve vysoké trávě. Pokud máme někde na zahradě vlhké dřevo, tak je to dobré lákadlo pro tyto malé parazity.

Domácí odpuzovač klíšťat

Co všechno si nachystáme k přípravě této směsi?

  • 2 lžičky Alpy
  • 2 lžičky esenciálního oleje (Rozmarín, Majorán, Eukalyptus citrónový, Bazalka)
  • Šálek vody

Všechny ingredience smícháme dohromady a následně vzniklou směs přelijeme do nějakého rozprašovače. Tento sprej si můžeme nosit v batohu s sebou a vždy si jej například po hodině aplikovat znovu. Spolehlivě vám bude odhánět i komáry a mouchy. Vyzkoušejte a sami uvidíte!