Copy

Fialka pochází z východoafrických pralesů. Říká se, že do domova přináší pozitivní energii a radost. Afričané věří, že dokud se nachází v domově fialka, nemusíte se obávat neštěstí a špatných zpráv. Přestože nemusíte věřit pověrám, jedno je zřejmé. Přítomnost fialky v bytě dotváří příjemnou a romantickou atmosféru, kterou si můžete vychutnávat i když venku zuří zima v plné síle. Toto mě o pěstování fialek naučila moje souseda Hanka.

Africká fialka


Fialky kvetou téměř nonstop a nejlépe jim je na parapetu a tehdy, pokud jim dopřejte pravidelnou zálivku. Tento romantický kvítek je v našich podmínkách velmi běžnou izbovkou. Fialky hýří barvami i když je venku šedivé a sychravé počasí, proto už jen pohled na ty jemné kvítky potěší duši. A také se o ní hovoří jako o rostlině romantické lásky.

Vhodná i pro začátečníka

Péče o fialku zvládne skutečně každý. Je nenáročná na přísun slunečních paprsků, ale i na zavlažování. Nejlépe se jí daří na severovýchodních stanovištích v bytě, kde nedopadá přímé sluneční světlo. Příliš ostré slunce způsobí, že na listech fialky se objeví skvrny. Zejména během letních dnů je tak třeba fialku před světlem chránit.

Čajový zázrak pro krásné fialky

Každá rostlina potřebuje hnojení a fialky nejsou výjimkou. Podle mé sousedky je nejlepším hnojivem výluh z čaje. Ať už černý nebo zelený čaj – třísloviny jsou skvělé pro hrnkové rostliny. Zbytky čaje dejte do vody na zalévání nebo použité sáček od čaje ještě jednou zalijte vodou a tím zalévejte rostliny každých 14 dní.

Dávka vitamínu

Hanka také používá i toto hnojivo, prodlužuje fialce kvetení na maximum. Fialky budou krásně kvést po této výživě: Vezměte si tabletku s vitaminem B12 a rozpusťte ji v litry vody. Zalijte fialky s takovým vitaminem dvakrát měsíčně.

Důležitý je také správný květináč. Květiny v něm musí mít místa tak akorát.

Co se týče zalévání, nikdy nesmíte zalévat přímo květ.

Fialky vůbec nezalévejte tak, že je budete kropit vrch rostliny. Vždy musíte zavlažovat odvodňovací miskou. Nikdy ne jinak. Fialku stačí zalévat 1-2x týdně, ideálně odstátou vodou pokojové teploty.

Důležité jsou také samotné odvodňovací otvory. Fialky nesnáší vysokou vlhkost a přílišné zalévání.

Abychom nemuseli ztrácet čas experimenty, doporučuji zakoupit speciální půdu pro fialky. Je to velmi důležitý krok, protože fialky jsou velmi náročné na měkkou půdu. Sousedka mi doporučila přidat do půdy pro fialky i vermikulit. Ten pomáhá udržovat optimální vlhkost a teplotu. Použijte stejné množství zeminy a vermikulitu.

Rozmnožování je jednoduché

Stejně jako pěstování i rozmnožování je velmi jednoduché. Nejjednodušší je rozmnožování listy dospělé rostliny. Vyberte nepoškozené list s delší stopkou. List spolu se stopkou oddělte od rostliny šikmým řezem (požijte ostré nůžky nebo nůž). Takto můžete oddělit tolik listů, kolik nových rostlin li získat.

Stopky listů ošetřete stimulátorem zakořenění (působí i jako ochrana před chorobami a infekcemi z půdy). Listy pak zapíchneme do substrátu na zakořeňování. Půdu kolem řízků jemně přitlačíme prsty a zalejme (ne příliš, tak, aby byla půda vlhká). Můžete zasadit samostatně do malých květináčů nebo do jednoho většího.

Potom květináč s řízky přikryjeme plastovým vakem a přendáme na místo s dostatek světla (ne přímým).

Z času na čas zalijte, kdy bude půda na vrchu suchá.

O několik týdnů z jediného lista vyrostou nové rostlinky. Když jsou tyto sazenice dostatečně velké, jemně je rozdělíme (oddělíme kořeny tak, aby se nepoškodily) a přesadíme do samostatných květináčů. 2-3 dny po přesazení necháme rostlinky ve stínu. Kvést by vám měly do 6 měsíců. Z jednoho listu získáte klidně i 4 nové fialky.