Copy

Pokud jste alergik nebo nějakého takového máte doma, určitě řešíte problematiku prachu dnes a denně. Zdá se to být jako nekonečná a předem prohraná bitva. Prach je totiž všude a ze všeho, dokonce i z naší vlastní kůže. Zejména za jasných slunečních dní je možné v paprscích světla dopadajících do interiéru pozorovat gigantické prachové sněžení, které se v našem bytě odehrává, a prachové vločky se nenápadně snášejí na povrch všeho. Zejména na tmavém nábytku je jeho vrstva neoddiskutovatelně vidět. Co ale s tím, abychom se prachu uspokojivě zbavili?

Používejte před vstupem do bytu rohožky

Úplně se zbavit prachu samozřejmě nelze. Nicméně můžeme omezit vniknutí nečistot alespoň zvenčí, což se nejčastěji děje tak, že vstoupíme do domu v zablácených nebo zaprášených botách z ulice. Pokud umístíme před i za dveře rohožku, snížíme vniknutí prachu a bláta na minimum. Nezapomeňte osadit rohožkami také dveře na balkon či do dalších vedlejších vchodů do bytu. Nezapomínejte pak pravidelně rohožky vyklepávat a luxovat.

Pravidelně vyčesávejte domácí mazlíčky

Spousta prachu v naší domácnosti pochází ze zvířecí srsti. Zejména kočky se rády usazují na vyhřátých parapetech, kde za sebou nechávají spoustu chloupků. Také psi jsou samozřejmě skvělými šiřiteli své srsti na kobercích a jiných površích. Proto pokud sdílíte se svým chlupatým miláčkem domácnost, nezapomeňte jeho srst pravidelně kartáčovat a vyčesávat, abyste minimalizovali usazování uvolněných chloupků na svém nábytku.

Udržujte okna a dveře zavřené

Zejména v létě je skvělé otevírat okna a nechat svěží vzduch kolovat svým domovem. To s sebou ale přináší spoustu prachu a nečistot. Proto kontrolujte, zda jsou okna a dveře vašeho domu vždy správně zavřené a těsní. Zejména ve starých domech často bývají mezi dveřmi a rámy škvíry, což opět usnadňuje vniknutí nečistot a prachu dovnitř.

Stírejte prach shora dolů

Abyste zabránili zbytečnému víření prachu, při jeho stírání z nábytku postupujte směrem shora dolů, tedy z vyššího nábytku na ten nižší. Nejprve začněte suchou prachovkou, než vezmete do ruky vlhký hadr. Mějte na paměti, že ne každý povrch je vhodný ošetřovat vodou. Například dřevo se může začít deformovat, nebo na něm vzniknou skvrny.

Používejte správné nástroje

Na velké nánosy prachu na rovných hladkých površích použijte vysavač a následně hadřík z mikrovlákna, které správně zachycuje prach, namísto aby jej vířil. Pokud potřebujete odstranit prach z vyšších, hůře dostupných míst, použijte žinylkovou prachovku.

Obrázky: Video Still