Copy
Recept Poctivé vanilkové věnečky z odpalovaného těsta

Většina žen se bojí odpalovaného těsta, i já jsem se bála, ale odhodlala jsem se a povedly se! Není to tak složité, jak vypadá. Každý pochválil a proto se odhodlám i příště :) Autor: Karambola

SUROVINY

3 ks vejce

160 ml voda

50 ml olej

110 g hladká mouka

na špetku nože trochu soli

Krém:

400 ml mléka

1 bal. vanilkový pudink

1/2 bal. zlatý klas

4 lžíce moučkový cukr

1 lusk vanilka

125 g máslo

200 ml smetana ke šlehání

čokoládová poleva

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Do menšího hrnce dáme vodu, špetku soli a olej. Na mírném ohni přivedeme do varu a přidáme prosátou mouku – stále míchejte, aby se vám neudělali hrudky. Nedoporučuji míchat vařečkou, ale metličkou. Mícháme na mírném ohni, dokud se z hmoty nevytvoří kulička, která se odděluje od stěn a dna hrnce. Odstavíme a necháme mírně vychladnout.
  2. Do mírně vychladlé hmoty přidáváme jedno vajíčko po druhém. Za každým přidaným vajíčkem hmotu mixérem vyšleháme. Když máte těsto hotové, přeložíte ho do cukrářského sáčku a na papírem vyložený plech stříkáte kolečka. Já jsem stříkala 2 vrstvy, aby byly věnečky vyšší, ale klidně stačí jedna vrstva.
Příprava receptu Poctivé vanilkové věnečky z odpalovaného těsta, krok 1

3. Pečeme při teplotě 200 stupňů do zlata. Během pečení troubu neotvírejte, jinak vám věnečky spadnou. Když jsou věnečky zlaté, troubu vypneme a dvířka mírně pootevřeme (můžete podložit dvířka vařečkou, pokud se vám nedají otevřít pouze kousek) a necháme je takto vychladnout v troubě. Takto nespadnou a budou pěkné vysoké.

Příprava receptu Poctivé vanilkové věnečky z odpalovaného těsta, krok 2

4. Zatímco věnečky chladnou v troubě, připravíme krém. Klasicky uvaříme pudink v oslazeném mléce, přidáme vnitřek vanilkového lusku. Uvařený pudink odstavíme, necháme mírně vychladnout a přidáme 125 g másla. Mícháním máslo v mírně vychladlé hmotě rozpustíme a necháme zcela vychladnout.

5. Smetanu vyšleháme do tuhé šlehačky a čokoládu rozpustíme ve vodní lázni.

6. Vychladlé věnečky překrojíme na polovinu a cukrářským sáčkem navrstvíme vanilkový krém a šlehačku. Vrchní část věnečku namočíme do čokolády a zakryjeme šlehačku.

Příprava receptu Poctivé vanilkové věnečky z odpalovaného těsta, krok 3