Copy

Pokud se těšíte na vlastní sklizeň okurek a najednou si všimnete, že listy začínají žloutnout, není to dobré znamení. Naneštěstí to neznamená, že plodina bude zničena a existují účinné způsoby, jak se s tím to problémem vypořádat.

Na listech se někdy objevují malé hnědé skvrny nebo celé listy začnou žloutnout. Když jsou listy suché, začnou vysychat květiny nebo ovocné klíčky a plodina je ohrožena.

Proč listy okurek zežloutnou?

– Nedostatek světla: Je možné, že listy z důvodu nedostatku slunečního světla zžloutnou. V tomto případě musíte pouze odříznout zažloutlé listy.

– Škůdci: Nejčastější příčinou zažloutnutí listů jsou roztoči a mšice, které sají šťávu z rostliny, a proto listy začnou vysychat a zžloutnou.

– Nadbytek / nedostatek vlhkosti: Ideální je zavlažování okurek dvakrát až třikrát týdně. Pokud je však léto horké, je nutné je zalévat každý den. Pokud okurky postrádají vlhkost nebo je půda příliš vlhká, projeví se žloutnutí listů.

– Plíseň: Dalším důvodem pro žloutnutí listů může být plíseň. První příznaky jsou nahnědlé skvrny a kdy a jakmile se objeví, je nutná okamžitá akce. Připravte si jeden z domácích sprejů a uložte plodinu, dokud je čas.

Poškozené kořeny: K tomu nejčastěji dochází při nedbalé manipulaci, například při sběru plevelů kolem okurek. Aby se předešlo mechanickému poškození kořenů, když jsou rostliny malé, nevybírejte plevel, pouze ořezávejte blízko kořene.

První pomoc při žloutnutí listů

Doporučuje se používat efektivní domácí spreje a zalévání, které si můžete snadno připravit.

1. Mléko a mýdlo – Nařeďte litr mléka v 10 litrech vody. Přidá se 30 kapek jodu a 20 g běžného mýdla na praní. Listy ošetřujte roztokem každých 10 dní.

2. Cibule – nalijte 700 g cibule do 10 litrů vody a přiveďte k varu. Nechte stát 14 hodin. Poté zřeďte 1 litr roztoku se 4 litry vody a každé rostliny důkladně zalévejte.

3. Chléb a jód – Namočte bochník staršího chleba do 10 litrů vody, přidejte lžičku jódu a nechte stát přes noc. Poté zpracovejte a zřeďte 1 litr takového koncentrátu v 10 litrech vody. Tuto zálivkovou okurku dejte každých 14 dní.

4. Kefir – Při prvních známkách žloutnutí listů okurky zřeďte 2 litry kefíru 10 litry vody. Toto řešení postříkejte rostlinu. Pro urychlení procesu můžete také přidat 1 šálek cukru.

Nejlepší věc na domácích receptech je, že mohou být také použity k prevenci. Na rozdíl od agresivních chemických postřiků však nebudou mít negativní dopad na kvalitu plodin. Sledujte každý tip a užívejte si čerstvou, zdravou plodinu okurek.