Copy

Před několika lety jsem zjistila, že jsem svůj domov asi nikdy důkladně nevyčistila. Byla jsem v hotelovém pokoji, když přišel sluha a začal stříkat čistící roztok na každý povrch… a pak odešel. Právě když jsem si myslela, že zapomněl, vrátil se. Ještě méně než dvě minuty otíral tenkým suchým hadříkem všechny povrchy a celé místo se následně jiskřilo. Dosáhnout tohoto výsledku se mi nikdy nepodařilo, a tak mi nedalo, že by jedno řešení zvládlo udělat všechnu práci. Musela jsem se tedy zeptat, co za zázračný čistící prostředek použil. Bylo to něco jako Butcher’s Bath Mate – průmyslová pohotovost.

Profesionálové poradí

Profesionální čističe mají skvělé účinky, které Vám pomohou. Následně jsme se zeptali dalších tří profesionálů, kteří nás vyškolili o tom, jak vyčistit každou místnost domu mnohem účinněji.

Jaký je nejlepší způsob, jak vyčistit Váš dům?

Největší chybou, kterou lidé dělají, je čistit místnost po místnosti (toto se nazývá „čištění zón“). Je to příliš pomalé! „Můžete buď vyčistit Vaši kuchyni ve čtyřech hodinách, nebo vyčistit celý svůj dům od shora až dolů za čtyři hodiny,“ říká Lisa Romero, majitelka Just Like New Cleaning ve Fort Collins v Coloradu. „Spousta lidí se chystá soustředit se na jednu oblast – řekněme, že odvádí super práci, která vyčistí kuchyňské pulty, ale nikdy se nedostanete do sporáku, natož do další místnosti. Ve skutečnosti je to jen o tom otřít a pokračovat v práci dál rychle a efektivně.“

Většina profesionálů je pro „úkolový úklid“: dokončení jedné práce, jako je oprašování v celém domě, než začnete další činnost. „Trochu více toho nachodíte, ale alespoň si tak i trochu zacvičíte,“ říká Ronald Payne, majitel RZJ Janitorial Services v Plano, v Texasu, „a zjistíte, že je to rychlejší, protože máte na mysli, že se musíte pohybovat.“ Postupujte podle těchto sedmi kroků a celý Váš dům bude jiskřit ve čtyřech hodinách, pokud jste začátečník, za 2,5 hodiny, pokud to už máte v ruce.

Naše Ultimátní příručka na úklid domácnosti

Doporučený plán úklidu? Od shora dolů, zleva doprava. „Vždycky začínám [v koupelně nahoře],“ říká Romero. „Je to dobré místo, kde nechat prostředky.“

U každého úkolu začněte na nejvyšším místě v místnosti (pokud oprašujete, mohou to být vysoké police) a přesunujte se zleva doprava po místnosti. Tímto způsobem na nic nezapomenete a neprášíte na již vyčištěné dolní police.

Krok 1: Oprašte Vaši domácnost

Prach v každém pokoji, včetně vrcholů veškerého nábytku, spodku polic a všech madel, stejně jako u rámů na obrazy a televizních obrazovek. „Když je možné odstranit prach suchou metodou, udělám to – utírání prachu mokrým hadříkem je o dost náročnější,“ říká Romero. Chcete-li se zbavit otisků prstů, navlhčete látku z mikrovlákna teplou vodou.

Tip pro čištění! Podívejte se nahoru. „Lidé často neoprašují vrch nabytku a to je přesně to místo, kde se shromažďuje nejvíce prachu a odkud se šíří dále,“ říká Romero.

Krok 2: Vyčistěte čalouněný nábytek

Projděte dům a upravte postele; neupravené polštáře nebo přikrývky. Pokud je to potřeba, povrchy nábytku vysajte za použití vysavače.

Krok 3: Vyčistěte zrcadla a sklo

Otřete zrcadla a okna po celém domě.

Tip pro čištění! Použitím jednoho vlhkého a jednoho suchého hadříku z mikrovlákna nezanecháte žádné pruhy.

Krok 4: Vyčistěte plochy

Vyčistěte všechny plochy a rohy po celém domě, dezinfikujte je podle potřeby.

Tip pro čištění! Ujistěte se, že otřete všechna místa, kterých se dotýkáte prsty, jako jsou kliky u dveří, spínače osvětlení, dálková ovládání od televizoru a telefony. „To jsou místa, na která lidé zapomínají, a tak jsou rodištěm bakterií,“ říká Payne.

Krok 5: Vyčistěte kuchyň a koupelnu

Projděte a vyčistěte stříkací pistolí vanu, umyvadla a toalety. Čistící prostředek nechte chvilku působit a poté povrchy otřete. Stejně postupujte v kuchyni, ale nezapomínejte i na vnitřní prostory mikrovlnné trouby, dveře u skříněk a spotřebiče.

Krok 6: Vyčistěte podlahy

Zameťte, pak vyčistěte podlahu koupelny a kuchyně, a ostatní podlahy, které to potřebují.

Tip pro čištění! „Vždy čistěte podlahy v koupelně mikrovláknovými látkami a čistícími prostředky,“ říká Romero. „Tak se ujistěte, že každý kout, i za toaletou je na 100 % vydezinfikován.“

Krok 7: Vysajte dům

„Začínám vysávat od jednotlivých pokojů, pak postupuji po schodech, přes obývací pokoj a ven z domu,“ říká Romero.

Doufáme, že Vám tyto tipy a triky pomohou při čištění domu, a usnadní Vám tak život. Hodně štěstí s uklízením!