Copy

Jak slyšíme už od našich mladých let, téměř ze všech stran, před sluncem bychom si neměli chránit pouze kůži, ale zejména také samotné oči. Ačkoli to možná necítíme, oči na slunce reagují velmi citlivě. Jediným problémem je, že se to může projevit, jako mnoho jiných onemocnění, až po letech. Dbát bychom proto měli jak na kvalitu slunečních brýlí, tak i na ošetření samotných brýlí.

Ochrana brýlí je základ

Pokud jste si již nějaké brýle pořídili, měli byste jim věnovat dostatečnou pozornost i během jejich používání! Při prvním škrábanci, který nemusí být zdaleka ani poslední, si přečtěte několik triků a své brýle ihned ošetřete tak, jak si to zaslouží.

Jak odstranit škrábance?

Pokud tyto dvě zázračné pomůcky ještě nevlastníte, tak si je v nejbližší době pořiďte. Hadřík, nebo vata na stříbro či měď dokáže u kvalitních brýlích udělat zázraky. V jistých případech, můžete použít i kapičku odlakovače. Jemně, ideálně přes bavlněnou látku, přetřete sklíčko odlakovačem a pak ještě jemnější vatou, nebo hadříkem na stříbro brýle vyleštěte. Pokud máte sluneční skla opravdu kvalitní, škrábanec zmizí.

Použijte jedlou sodu

Použít lze i směs vody a jedlé sody. Pamatujte, že konzistencí by měla směs připomínat smetanu. Pastu naneste měkkým hadříkem na poškozená skla a nechte 15 sekund působit. Poté důkladně omyjte, aby na sklech nezůstala žádná pasta.

Co takhle zubní pasta?

Zubní pastu rovněž můžete v jemné vrstvě nanést na skla a pak velmi opatrně třít hadříkem. Třete skla asi minutu a pak pastu smyjte. Po škrábanci by neměla zůstat ani stopa.

Vezměte svíčku

Nikdy nepochybujte o účincích vosku, ať ho použijete kdekoliv! V případě leštění a ošetření brýlí je ideálním pomocníkem vosk na auto. Ano, čtete správně, vosk na auto dokáže skla vyleštit a zbavit povrchových škrábanců jedna radost. Jednoduše vosk hadříkem třete o skla, dokud škrábance nezmizí.

Jsou i další možnosti

Prášek na zuby je také dobrým řešením, pokud víte, jak s ním zacházet. Jelikož je většina prášků dost ostrých, musíte dbát na to, abyste si pořídili úplnou moučku. Pouze takový prášek lze použít. Zda je prášek dostatečně jemný zjistíte jednoduše. Potřete si jím Vaše vlastní líce a okamžitě budete vědět, jestli Vás prášek dře, nebo ne.

Nezapomínejte přitom ale i na fakt, že těmito způsoby odstraníte pouze povrchové škrábance. Na ty hlubší Vám už nepomůže nic. Jedině tak výměna skel za nové.

Jemnost je základ

Při ošetřování Vašich skel dbejte hlavně na jemnost práce a nezapomínejte, že do slunečních brýlí se vyplatí investovat. Nikdy je proto nekupujte na ulici ve stáncích či v pofidérní módních obchodech, kde výrobce ani netuší, co je to vlastně kvalitní filtr!