Copy

S Coca-Colou, lidově nazývanou také kola, se obvykle setkáváme od dětství. Pokud nepatříte mezi její každodenní konzumenty, máte ji možná spojenou s návštěvou multikina nebo jednoho z nejznámějších světových řetězců rychlého občerstvení. Vychlazená, s pár kostkami ledu, dokáže v parném létě opravdu osvěžit, ale možná o ní nevíte, jak zajímavé účinky má a kde všude může být užitečná.

Hmyzí bodnutí a štípnutí

Letní čas mají snad všichni lidé rádi, ale zejména venkovní posezení nám umí velice znepříjemnit hmyz, zejména komáři. Když už jste poštípaní, potřete postižená místa kolou, protože pomůže kůži zklidnit.

Pokud však chcete bodnutí předejít, můžete si vyrobit z plastové láhve past a hmyz nalákat na směs koly (nebo teplé vody a cukru) a sušeného droždí, jehož složení láká podobně jako lidské tělo hmyz, který se pak chytí do tekuté pasti. Efekt droždí je podpořen právě cukrem, kterému hmyz obvykle také neodolá, protože pro něj představuje cenný zdroj energie.

Pryč s mravenci a slimáky

Pokud vás trápí mravenci a slimáci a chcete jejich počet snížit, recept je snadný. Na zem dejte misku s kolou a sledujte, co se bude dít. Vůně nápoje a v něm obsažený cukr a další látky tyto nepříjemné živočichy lákají a miska s tímto nápojem tak představuje účinnou past, z níž se už sami nedostanou. K jejich usmrcení pomůže kyselina fosforečná.

Žaludeční potíže

Pokud sníte těžké jídlo, které vám, jak se říká, „nesedne“, nebo vás žaludek bolí z jiného důvodu, zkuste pít po malých lžičkách odstátou kolu (ne příliš studenou). Uvidíte, že látky, které obsahuje, vám pomohou vaše obtíže výrazně zmírnit.

Jak se zbavit mšic

Mšice jsou známou a bohužel velice častou pohromou zahradníků, při které většina z nich hledá řešení v chemických postřicích a jiných prostředcích, které jsou běžně k dostání. Můžete se však pustit do boje s těmito škůdci i poněkud přírodnějšími prostředky. Nejprve zbavte kolu přebytečných bublinek, což uděláte tak, že jí řádně protřepete. Ke kole poté přidejte malé množství tekutého mýdla a směs přelejte do nádoby, která je vybavena postřikovačem. Nyní máte účinný postřik hotový a abyste se mšic zbavili, je třeba ho používat co dva týdny.

Čištění zahradních dekorací a grilu

Kola velice dobře funguje jako čistič kovových povrchů. Možná máte nějakou věc, kterou doma již nevyužijete, ale na zahradě by ještě mohla posloužit k dekorativním účelům, její povrch je však rezivý. Abyste rez odstranili, stačí hadřík nechat dobře nasáknout kolou a vyčistit problémová místa, která je pak potřeba otřít do sucha. Při silnějším znečištění můžete použít i houbičku na nádobí.

Takto můžete vyčistit například také

  • venkovní gril, který vám pak bude ještě dlouho spolehlivě sloužit, nebo i
  • kovové součásti zahradního nábytku, který pak bude jako nový.

Odstranění mechu

Mech je sice na pohled líbivý, ale ne vždy se vyskytuje tam, kde je žádoucí. Může růst i na dlažbě nebo na zdi a pro jeho odstranění lze použít postřik kolou, který rovněž eliminuje růst nového mechu.

Urychlovač kompostu

Pokud už nějakou dobu zahradničíte, víte, že bez hnojení půdy se její kvalita snižuje a vašim rostlinám se tolik nedaří. Na trhu je samozřejmě řada přípravků, které slouží jako hnojivo, některé z nich jsou dokonce specializované, přece jen ale stále není nad přírodní kompost. Přírodní procesy, které v kompostu probíhají, však potřebují svůj čas a pokud z nějakého důvodu chcete tyto procesy urychlit, pomůže i zde postřik kolou, ovšem řádně sycenou.

Kola jako odvápňovač

Na zahradě se všechno náčiní rychle opotřebovává, a to zejména proto, že je často vystaveno rozmarům počasí. Pokud chcete navrátit původní vzhled a také funkčnost například tryskám, spojovacím článkům hadic, a podobně, stačí je nechat po dobu několika hodin odmočit ve směsi

  • koly
  • teplé vody, a
  • malého množství octu.

Po vyjmutí náčiní uvidíte, jak snadno lze zvápenatělý povrch očistit a vrátit mu lesk.