Copy

Studený porcelán je úžasná modelovací hmota, ze které můžeme vyrábět různé ozdoby a dekorace. Se skutečným porcelánem nemá kromě sněhobílé barvy nic společného. Je to univerzální modelovací hmota vhodná na domácí tvoření pro děti i dospělé. Pro děti je opravdu super. Hmota je zcela netoxická, vyrobíme ji za pár korun a děti se s ní mohou dokonale vyřádit.

Studený porcelán. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu. Výroba vánočních ozdob. Vánoční ozdoby bílé. Vánoční ozdoba. Bílé vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby na stromeček. Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu. Těsto ze škrobu a sody. Modelovací hmota ze sody. Vánoční ozdoby ze sody.
Studený porcelán, vánoční ozdoby

Recept na studený porcelán

  • 2 hrnky jedlé sody
  • 1 hrnek kukuřičného škrobu
  • 1 ¼ hrnku studené vody
  • teflonová pánev
  • měchačka
  • pečící papír
  • kuchyňská folie

Návod, jak vyrobit studený porcelán

Připravíme si čistou teflonovou pánev a za studena v ní smícháme všechny suroviny. Celou směs důkladně promícháme a za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahříváme.

Studený porcelán. Výroba vánočních ozdob. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu.
Za studena smícháme všechny suroviny

Hmota nám začne postupně houstnout. Na minimální teplotu ji vaříme dokud se nezačne odlepovat od pánve. V tu chvíli ji z pánve přendáme na pečící papír, zabalíme a necháme zchladnout. Kdyby se stalo, že se hmota příliš přehřeje a v pánvi začne tvrdnout, nic si z toho nedělejte. Je možné ji znovu naředit vodou a opět prohřát do tvárného stavu.

Recept na studený porcelán. Studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu. Těsto ze škrobu a sody. Modelovací hmota ze sody. Vánoční ozdoby ze sody.  Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu. Domácí modurit ze škrobu.
Za stálého míchání pomalu zahříváme

Jakmile hmota dosáhne teplotu snesitelnou pro naše ruce, začneme ji rukama zpracovávat jako běžné těsto. Z propracované hmoty můžeme začít ihned tvořit. Odebereme si pouze potřebné množství hmoty. Studený porcelán, se kterým zrovna netvoříme zabalíme do potravinářské folie, aby nám nevysychal. Můžeme jej dobře zabalený skladovat i několik dní při pokojové teplotě. Nikdy nedáváme do lednice.

S hmotou se velmi dobře pracuje, je tvárná a nelepí se na ruce.

Studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán.  Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu. Domácí modurit ze škrobu. Těsto ze škrobu a sody. Modelovací hmota ze sody. Vánoční ozdoby ze sody.
Studený porcelán zabalíme do potravinářské folie

Jak studený porcelán modelovat?

Studený porcelán můžeme použít na výrobu různých ozdob a dekorací. Co si z něj vytvoříme záleží jen na naší zručnosti a fantazii. Se studeným porcelánem pracujeme podobně jako s keramickou hlínou. Můžeme do něj tisknout různé ornamenty, vtlačovat jej do forem nebo z něj modelovat. Fantazii se meze nekladou. Jako pojivo používáme lepidlo (Hercules).

Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu. Studený porcelán. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Výroba vánočních ozdob. Kukuřičný škrob. Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu. Domácí modurit ze škrobu.
Vánoční ozdoby ze sody a škrobu

Barvení hmoty

Děti rády tvoří barevné výrobky. Můžeme jim bez problému vyrobit hmotu barevnou (stačí do ní přidat trochu tempery) nebo mohou modelovat výrobky z bílé hmoty a potom si je akrylovými barvami pomalovat. Hotové barevné výrobky je možné ještě zafixovat bezbarvým lakem.

Vánoční ozdoby ze studeného porcelánu

Hmotu vyválíme válečkem podobně jako linecké těsto. plát by měl být silný cca 3 mm.

Pomocí tvořítek z něj vykrajujeme jednotlivé vánoční ozdoby.

Výroba vánočních ozdob. Studený porcelán. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu.Těsto ze škrobu a sody. Modelovací hmota ze sody. Vánoční ozdoby ze sody. Kukuřičný škrob. Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu. Domácí modurit ze škrobu.
Studený porcelán, výroba ozdob

Chceme-li vánoční ozdoby zavěšovat na háčky nebo jimi provlékat mašličky, je třeba je vyrobit s dírkou na zavěšení. Ozdoby bez ní používáme jako doplňky pro jiné adventní a vánoční dekorace.

Vánoční dekorace. Studený porcelán. Recept na studený porcelán. Jak vyrobit studený porcelán. Studený porcelán návod. Výrobky ze studeného porcelánu. Výroba vánočních ozdob. Vánoční ozdoby bílé. Vánoční ozdoba. Bílé vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby na stromeček. Vánoční ozdoby ze sody a škrobu. Hmota ze škrobu na vánoční ozdoby. Vánoční ozdoby ze škrobu. Ozdoby ze škrobu.│Těsto ze škrobu a sody│Modelovací hmota ze sody│Vánoční ozdoby ze sody│cold porcelan│
Výroba vánočních ozdob

Hotové vykrojené ozdoby pokládáme na rovnou desku vyloženou pečícím papírem. Necháme je při pokojové teplotě pomalu vyschnout. Tenké vánoční ozdoby jsou suché přibližně za 12 hodin. Ozdoby je dobré v průběhu sušení opatrně několikrát otočit, aby vysychaly rovnoměrně.

Pokud se rozhodneme modelovat větší výrobky, trvá sušení déle.

Studený porcelán a hotové výrobky z něj používejte pouze v suchu v interiéru. Nesmí přijít do styku s vlhkostí a chladem. Výrobky by se působením vlhka zničily.

Hvězdičky vyrobené ze studeného porcelánu byly použity na zdobení adventního věnce.

Inspirujte se našimi návody na vánoční ozdoby a dekorace.

Vyzkoušejte naše domácí recepty na vánoční perníčky a vánoční cukroví.