Copy

Poradím vám 3 perfektní triky na čištění koberců – každý jeden odzkoušený. Koberce budou zářit čistotou a už nikdy vás nebude trápit ten zatuchlý pach, který se drží ve vláknech. Je to doslova za pár drobných, poraďte to i ostatním, já už jinak ani nečisté!

Světlé koberce to doslova rozzáří!

V bytě po nájemnících jsem měla před pár lety zbrusu nových krásné světlé koberce, ale zůstaly takové znečištěné, zcela změnily barvu. Tak jsem si řekla, že když na ně nezabere toto, jednoduše je vyměním, ale zabralo to neskutečně – jsou jako nové!

Na oživení a hloubkové vyčištění světlých koberců

potřebujeme:

• 1 lžíce sody na pečení

• 1/3 šálku octa

• 1 lžička saponátu

• 1,5 šálky vařící vody

postup:

Nejprve smícháme opatrně všechny ingredience a nalijeme je do láhve. Důkladně ho protřepeme. Směs rovnoměrně nastříkáme na koberec dříve, než směs vychladne. Necháme pár minut působit a pak vyčistíme kartáčem – to je perfektní i když máte skvrny na koberci, zmizí.

Soda a čistící prostředek odstraňují nečistoty, skvrny a ocet opět oživ barvu barvy.

Univerzální domácí náhrada za chemický tep z obchodu

Smíchejte 3/4 šálku peroxidu vodíku, 1/4 šálku octa, 2 lžíce saponátu na nádobí, 5 kapek esenciálního oleje, 2 lžíce aviváže a 4 litry horké vody. Tuto směs promíchejte a použijte místo komerčního prostředku. Mně se osvědčila na čištění i velmi zašlých koberců. Pokud máte drahý koberec, který hýří barvami, směs zkuste na nejprve na malé ploše a nechte chvíli působit.

Koberec už nikdy nebude zapáchat – ani když máte doma domácího mazlíčka

Stačí, pokud před vysáváním nasypete na koberec jedlou sodu smíchanou s pár kapkami esenciálního oleje, který máte rádi. Pokud použijete tea tree olej, koberec to zároveň vydezinfikuje, zbaví zárodků plísně i roztočů a  bakterií . Nechte sodu působit pár minut a pak důkladně vysajte. Pokud to budete dělat pravidelně,  nepotřebujete ani osvěžovač vzduchu, provoní vám to celou místnost!

Pokud chcete oživit barvu koberce, doporučuji přetřít ho obyčejnou octovou vodou .

Skvrny od krve  pustí nejlépe tehdy, pokud jejich proběhnete navlhčeným hadříkem u a slabým roztokem čpavku a studené vody.

Skvrna od inkoustu  – na skvrnu co nejdříve položíme hadřík namočený v horkém mléce, necháme působit a pak dobře vyčistíme.

Skvrny od zelené zeleniny  – špenát, salát a jiná zelená zelenina: jednoduše stačí potřít rozkrojeným bramborám aa pak vyčistíme gelem na holení.

Skvrny od lepidla  jdou dolů nejlépe acetonem, ale je třeba nejprve otestovat, zda nepustí i barva.

Na skvrny od vajec  je nejlepší octová voda.

Skvrny od kávy  hned polijte trochou minerálky, chvilku nechte působit a poté setřete. Pokud na místě zůstal flíček, vyčistěte ho lihem.

Skvrny od čokolády  jdou nejlépe dolů tímto roztokem:  smíchejte žloutek , naneste na skvrnu a nechte působit alespoň pár minut. Pak dobře vodou s teplou vodou.

Skvrny od vosku Na místo položíme savý papír a přežehlíme. Žehlíme, dokud se celý vosk nepřisaje na papír.

Zdroj:dobrenoviny.sk