Copy
Fotografie: Freepik

26.1.2021 Milan Juha

Zima je v plném proudu a letos udeřila i pořádnou silou. Možná už nyní máte strach, jaký účet za topení vás na konci sezóny čeká. Není divu, náklady na vytápění každý rok rostou a pokud navíc nebydlíte v dobře zatepleném domě, pak vám spousta tepla uniká zbytečně ven. Zkuste ale těchto pár triků, které vám s minimem úsilí pomohou dosáhnout lepší tepelné izolace vaší domácnosti.

Utěsněte okna a dveře

Hlavní věcí je zabránit teplu, aby unikalo ven. Za tímto účelem je nutně zajistit zejména oblasti okolo dveří a oken, kudy uniká tepla nejvíc. Zdání může klamat, ale stačí i malá škvírka nebo nedobře přiléhající těsnění a na termoizolaci vašeho bydlení to může být poměrně zásadní vliv. Pokud máte tento problém, určitě stojí za to vyměnit těsnění nebo spoje za novější a modernější, které si dobře plní své funkce.

Před větráním vypněte topení

I v zimě se musí pravidelně větrat. Čerstvý vzduch je zcela nepostradatelný. Pokud se ale chytáte větrat, je důležité předtím vypnout topení. Kvůli chladnému vzduchu by mohlo topení začít topit více – ale zrovna ve chvíli, kdy by všechen teplý vzduch unikal oknem ven.

Před odchodem z domu vypněte radiátor

Pokud nejste doma, nemusí být v bytě zrovna vytopeno. Stačí nastavit teplotu tak, aby byt zcela neprochladl. Jakmile se vrátíte, během pár minut budete schopni byt zase vytopit na příjemnou teplotu.

Skvělé je, pokud máte na radiátoru časovač a můžete topení nastavit například na hodinu před vaším návratem. Pak se vždy vrátíte do příjemně teplého bytu.

Investujte do teplého koberce

Koberec dokonale izoluje studenou podlahu. Díky tomu nebudete muset chodit po studených panelech nebo dlaždicích. A to samozřejmě znamená, že vám také pocitově bude méně chladno. Vyplatí se tedy investovat do kvalitního koberce a pohodlných pantoflů.

Větrejte krátce a intenzivně

Větrání by mělo být dostatečné, ale krátké. Stačí otevřít okna na pár minut dokořán. Díky tomuto způsobu větrání bude vzduch v místnosti okamžitě vyměněn, ale teplo nebude unikat zcela, protože se hromadí pod stropem. Když znovu zapnete radiátor, studený vzduch se rychleji zahřeje.

Pomozte si závěsy

Když venku svítí slunce, stojí za to odkrýt žaluzie, závěsy i záclony. I díky troše slunce se náš byt může příjemně prohřát. Pokud je naopak venku tma a zima, je lepší okna zatemnit, aby se teplo drželo co možná nejvíce uvnitř.