Copy

Olivový olej je nejenom velmi zdravý jako potravina, obsahující řadu pro organismus cenných mastných kyselin a minerálních látek, ale právě díky jejich obsahu jsou účinné při rozpouštění některých druhů nečistot, stejně jako při péči o různé povrchy, které udržuje v dobré kondici. Perfektní vzhled kožených sedaček, bot a oblečení, stejně jako stále trvající lesk masivního dřevěného nábytku, toho všeho a mnohem více můžete dosáhnout právě za použití oleje lisovaného z malých a nenápadných středomořských plodů.

Nerezová ocel

Možná vás to překvapí, ale péči o některé citlivé výrobky z nerezové oceli, na kterých vám záleží, můžete zajistit olivovým olejem. Pokud proto nechcete zanechat škrábance v povrchu nerezové oceli, díky kterým by mohl začít tento kov korodovat, raději při jeho čištění vsaďte na pár kapek oliváče, který máte určitě doma v kuchyni. Nakapejte malé množství na papírovou utěrku a krouživými pohyby nerezový povrch očistěte. Pokud je velmi špinavý, nejprve odstraňte nejhorší nečistoty octem a pak použijte olej.

Kožené výrobky

Zvířecí kůže použitá při výrobě vaší pohovky, bot či kabátů má stejné vlastnosti, jako ta, která vám kryje vaše vlastní tělo. To znamená, že jí nesvědčí vysušování a pokud není řádně hydratována a promašťována, má tendenci praskat. A vzhledem k tomu, že výrobky z pravé kůže nebývají právě z nejlevnějších, vyplatí se jim věnovat trochu té nadstandardní péče. Proto pokud potřebujete vyčistit nečistoty z kožených výrobků, naneste trochu olivového oleje na měkký hadřík a jemně jím otřete příslušný povrch. Zmenšíte tím vrásky v kožených površích a získáte ztracenou pružnost a lesk.

Kuchyňské skříňky a dřevěný nábytek

Olej dřevu svědčí. Prohlubuje jeho barvu a dodává mu lesk. Dřevěný nábytek, ať už je jen zaprášený nebo od dětí pokreslený voskovkami, můžete vyčistit olivovým olejem, případně smíchaným s citronovou šťávou. Nejprve touto směsí dřevěný povrch potřete, nechejte chvilku působit a pak měkkým hadříkem krouživými pohyby setřete.

Obrázky: Freepik