Copy

Každá žena se chce líbit, proto se pro něžné pohlaví na trhu nabízí celá řada kosmetických přípravků, které mají přirozenou krásu podpořit. Vybírat tak mohou dámy z různých druhů make-upů, řasenek, zvláčňujících krémů, pudrů, tvářenek, očních stínů, nebo korektorů. Kosmetika je v dnešní době zkrátka samozřejmostí. Avšak mnoho jejich uživatelek často zapomíná na jeden důležitý fakt, a to je sledování expirace přípravku.

Škodlivost expirované kosmetiky

Mnozí odborníci se domnívají, že prošlá kosmetika může být pro ženy velmi škodlivá. Způsobí na pokožce například různé dermatitidy, vyrážky, puchýře, otoky, nebo i oční infekce. Proto je záhodno všímat si doby expirace na zkrášlujících přípravcích. Bývá totiž zvyklostí, že žena mívá v kosmetické taštičce některé přípravky i po dlouhá léta a nevšimne si, že již doba spotřeby uplynula. Stejně tak by se měl klást důraz na sledování expirace u opalovacích krémů, ty prošlé již horko těžko kůži ochrání před škodlivým UV zářením a pokožka se může na slunci snadno spálit.

Jakých symbolů si na kosmetice všímat?

Každý kosmetický přípravek musí být opatřený doporučenou dobou maximální spotřeby. Symbol expirace naleznete obvykle na zadní straně příslušné kosmetiky. Je označený malou oválnou nádobou s otevřeným víkem. Předává tak informaci, jak dlouho můžete přípravek používat od jeho otevření. Takovýto obrázek však nenaleznete na obalech produktů, které mají trvanlivost delší jak 30 měsíců. Proto zkontrolujte raději ve svých zásobách všechny kosmetické přípravky a ty prošlé raději vyhoďte do koše. Možná vám to zprvu bude líto, hlavně v případě, že byl výrobek poměrně nákladný, ale vždy mějte na paměti jedno, zdraví je přeci to nejdůležitější. Pokud byste si způsobili dermatologické potíže, bude vás to stát nejen čas, ale v závěru i peníze navíc.