Copy
Zdroj fotografie: Freepik.com

10. září 2020 Milan Juha

Čelní sklo se velice snadno zamlží, pokud se ve voze zvýší vlhkost ovzduší. To nastává standardně v případě, když dojde k výkyvu teplot. Přechod z chladnějšího prostředí je v tomto případě nejčastější příčinou mlžení skel v automobilu. Prostředí vozu se „zadýchá“ a během několika vteřin není téměř vidět ven. To může být ohrožující pro řidiče i jeho okolí.

Řešením může být spuštění ventilace, která vyrovná vlhkost a teplotu vnitřního prostředí auta, avšak čelní sklo před zamlžováním lze ochránit i jiným, zcela jednoduchým trikem. Jak na to?

Není v tom vskutku žádná věda. K zabránění tvorby mlhy na čelním skle postačí jen pár základních pomůcek:

  • nůž
  • jedna brambora
  • hadřík z mikrovlákna
  • čistící prostředek na okna

Nejprve čelní sklo očistěte klasickým leštidlem, pomocí hadříku z mikrovlákna. Poté překrojte bramboru na půl a dužinou přeleštěte celý povrch čelního skla. Pokud zůstanou na skle stopy škrobu, je nutné je setřít suchým hadříkem, aby neztěžovaly výhled řidiči. Takto se postaráte zcela ekonomickým a snadným způsobem o to, že čelní sklo se vám již nikdy nebude mlžit. Jak praktické a účinné! A pakliže přemýšlíte, co s použitou bramborou, můžete skrojit část, kterou jste leštili sklo a vhodit ji například do kompostu.

Fotografie: Freepik

Bramborový škrob lze použít na leštění skel i v domácnosti

Brambora bude stejně jako u vaše vozu nápomocná i proti zamlžování zrcadel, skleněných výplní, nebo oken v domácnosti. Použít ji lze i na vyleštění skel plaveckých brýlí, nebo těch sportovních. Záhy budete mít po starostech.

Fotografie: Freepik

Jaké další metody pomohou proti zamlžování skel?

Velmi častý a oblíbený způsob, který zabrání zamlžování skel, je použití obyčejné pěny na holení. Tu nanesete na čelní sklo pomocí hadříku z mikrovlákna a rozleštíte.

Důležité je použít střídmé množství produktu. Tato vychytávka potěší i jedince, kteří nosí dioptrické brýle. Zejména v zimních měsících je tento trik neocenitelný. Některé babské rady také uvádějí, že velmi účinná je proti zamlžování skel i zubní pasta, kterou je potřeba rovnoměrně rozleštit.

Fotografie: Freepik

Dobře poslouží zcela obyčejná, bez abrazivního účinku. Je tedy zcela na vás, jaké metody vyzkoušíte. Zda ty levnější, nebo se zaměříte na speciální čistící prostředky, které rovněž předejdou tvorbě mlhy. V tomto případě si však připlatíte.

Úvodní Fotografie: Freepik