Copy

Muškáty sú na Slovensku veľmi rozšírené kvety a svoje miesto majú vo veľa domácnostiach. Nevyžadujú si extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, tak je veľmi dôležité, aby sme ich dobre zazimovali. 

Muškát v črepníku

Ponúkame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktorými by ste sa pri zazimovaní vašich muškátov mali riadiť.

Príprava muškátov na zazimovanie

Dôležité je, aby ste postupovali postupne. To znamená, že keď sa vonku začne ochladzovať, začnite im obmedzovať hnojivo a zálievku. Niekto prestáva hnojiť už koncom augusta, niektorí si to nechávajú na polku septembra či dokonca na začiatok októbra. Veľký vplyv zohráva vonkajšia teplota.

Muškát ostrihajte a zmenšite približne na polovicu pôvodnej veľkosti. Zbavte ho poškodených či suchých častí a nechajte len zdravé výhonky. Odstráňte kvety aj puky. Po splnení všetkých krokov je muškát pripravený na zazimovanie.

Kde zazimovať muškáty?

Muškáty nemajú radi nízke teploty, a preto je potrebné premiestniť ich z exteriéru dnu už pred prvými mrazmi. Ak sa náhodou objavia nečakané nočné mrazy, muškát to síce prežije, no následne je nutné preložiť ho dnu.

Muškáty

Čo sa týka ideálneho miesta, tak sa odporúča, aby muškáty boli umiestnené niekde, kde budú mať dostatok svetla, miesta a teplotu v rozmedzí od 6°C až 10°C. Zároveň je dobré, ak je dané miesto suché a bez prievanu. Môžete ich umiestniť napríklad za okno na chladnú chodbu. Využiť tiež môžete pivnicu.

Starostlivosť o muškáty počas zimy

Aj keď máte muškát ostrihaný, ostala iba jeho zdravá časť, je umiestnený na správnom mieste, tak je dôležité, aby ste sa oň starali i naďalej. Počas zimy môže byť veľa vody na škodu – preto polievajte pribilžne raz za mesiac alebo tak často, aby substrát nikdy úplne nevyschol. 

Taktiež treba počítať s tým, že muškát môže byť napadnutý škodcami – v takomto prípade pomôžu chemické prípravky a ako prevenciu môžete využiť lepové doštičky.

S kvetináčom alebo bez neho?

Klasickou metódou, ktorá je najrozšírenejšia a tiež asi najefektívnejšia je zazimovanie v tých istých kvetináčoch alebo nádobách, v ktorých ich pestujete aj počas roka. Nemusíte tak riešiť žiadne presádzanie a keď príde jar, tak ich jednoducho vynesiete opäť vonku na svoje tradičné miesto.

Čo s muškátmi pred zimou

Niekto preferujú možnosť zazimovania bez kvetináča. Čo táto alternatíva ponúka a ako pri nej postupovať? Korene opatrne vyberte zo substrátu, zbavte ich prebytočnej zemi a následne ich vložte do prázdneho kvetináča či nádoby. Zasypte rašelinou alebo pieskom. S trochou zeminy korene tiež môžete zabaliť v novinách, ale úspešnosť tohto variantu nie je príliš vysoká.