Copy
obrázek z archivu ireceptar.cz
Zvýšenou péči bychom měli při praní věnovat háčkovaným záclonám.
Při praní záclon musíme respektovat materiál.
Pomocníci s domácím úklidem - ocet, citron, soda.
Bílé záclony patří k nadčasové klasice.

Záclony a závěsy jsou základním stínícím prvkem v obytných místnostech, brání zvědavým pohledům kolemjdoucích a také dolaďují interiér dle osobního vkusu obyvatel. Pohlcují však pachy a prach. Proto je zapotřebí jejich pravidelné čištění. Jak udržet záclony stále čistě, funkční a krásné? Jak na zašedlé záclony, aby zářily jako nové?

Záclony a závěsy se vyrábějí v obrovském množství variant a vzorů, od krajkových a syntetických po skvosty z přírodních materiálů. Při správné údržbě budou sloužit dlouho a bezchybně.

Sundat nebo nechat viset?

Na trhu jsou k dostání různé parní čističe, kterými můžete udržovat bytový textil v čistotě bez toho abyste ho sundávali, využít lze i vysavač.

Od prachu pomůže vysavač

Od prachu pomůže vysavačAutor: Shutterstock.com / New Africa

Pro odstranění lokálních skvrn nebo při rychlé údržbě jsou určitě dobrými pomocníky, čas od času však musíte záclonu stejně sundat a vyprat ji celou. Zapomeňte na balancování s jednou nohou na parapetu a druhou na nočním stolku. Úrazy v domácnosti jsou nejčastější příčinou zranění. Proč se ke statistice zbytečně připojovat vymknutým kotníkem nebo zlomenou rukou? Skládací schůdky a pomocník, který vás bude při výškových pracích jistit, jsou v tomto případě nezbytností. Pomalu a trpělivě odpojte záclonu či závěs z garnýže nebo kolejniček. Většina textilií má na zadní straně pevnější stuhu, pomocí které je možné záclonu nařasit. Zároveň zde mohou být umístěny háčky, které slouží k připojení ke kolejničce, popřípadě garnýži. Háčky na záclony se nasunují do záclonové řasící pásky, zvláštním typem jsou háčky, které se na záclonu přímo našijí. Při praní se jako celek i se záclonou vysunou z garnýže a po vyprání se zpět jednoduše nainstalují. U garnýži s dřevěnými kroužky nebo při užití kovových žabek však toto neplatí, před praním se sundávají.

Většinu lze vyprat v pračce

Systém připojení se může lišit

Systém připojení se může lišitAutor: Shutterstock.com / FotoDuets

Záclony i závěsy se převážně vyrábějí ze 100% polyesteru a jejich praní není nijak náročné. Přestože vypadají jemňounce a křehce, nemusíte mít strach, materiály jsou dnes pevnější a odolnější, než se zdají. Záclony můžete prát v automatické pračce, vždy si však pročtěte na etiketě prací symbol a podle něj postupujte. Pro praní záclon v pračce ideální použít prací pytlík, který záclony ochrání před zatrhnutím v pracím bubnu. Do prací síťky vkládejte záclony poskládané, zbavte je všech ozdob, špendlíků apod. Jsou-li záclony hodně špinavé, namočte je předem do mýdlového roztoku a nechte odmočit.

Šetrný program, žádně odstřeďování

Po vypraní pověste

Po vypraní pověsteAutor: Shutterstock.com / BestPhotoPlus

Při praní v pračce zvolte šetrný program pro jemné prádlo s teplotou 30 oC. Použijte prací prostředek určený k praní záclon. Existují i speciální prací prostředky, které záclonu rozzáří, protože obsahují aktivní složky proti zašednutí. Ty však používejte pouze na bílé záclony. Pro barevné záclony a závěsy vystačíte s prostředkem na barevné prádlo. Nepřidávejte aviváže ani jiná změkčovadla, po nichž by vlákna mohla ztratit pevnost. Záclony perte šetrně a krátce, do lázně jich patří méně než klasického prádla, aby měly prostor a zbytečně se nemačkaly. Dlouhé odstřeďování na vysoké otáčky se nedoporučuje, pokud chcete textilie alespoň trochu vyždímat, nastavte minimální počet otáček (300-400), těsně před vytažením záclony z pračky. Záclony po vyprání ihned pověste, nesušte v sušičce.

Jemnější praní v ruce

Některé materiály vyžadují šetrné ruční praní.

Praní v ruce je někdy nezbytné

Praní v ruce je někdy nezbytnéAutor: Shutterstock.com / FotoDuets

V tom případě záclony a závěsy vymáchejte ve vaně se studenou vodou, poté namočte do lázně s mýdlem nebo šetrným pracím prostředkem, teplota lázně by měla být 30 °C. Perte jemným mácháním, mačkáním a stlačováním, vyhněte se drhnutí, intenzivnímu mnutí a kroucení. Pečlivě odstraňte prací prostředek mácháním, lázeň vyměňte i dvakrát, třikrát. Přebytečnou vodu opatrně vymačkejte a záclony nechte lehce okapat, nikdy neždímejte. Ještě vlhké záclony pověste a upravte. Takto vyčištěné záclony a závěsy se většinou nemusí žehlit. U některých materiálů se však může lehké zmačkání objevit a odstraníte ho lehkým přežehlením vlhké záclony, žehlete vždy na nejnižší možnou teplotu.

Jak vybělit zašlé záclony

Záclony časem ztrácejí svoji oslnivou bělost a šednou nebo žloutnou. Obnovit jejich zářivou bílou barvu můžete buď pomocí speciálního přípravku, přidávaného do pracího cyklu, nebo využijte některou z babských rad. Skvěle působí kypřící prášek. Přidejte několik sáčků do vody a nechte záclonu ponořenou alespoň 30 minut. Podobného výsledku dosáhnete i solnou lázní. Do 10 litrů vody přidejte 3 lžíce kuchyňské soli a nechte působit nejméně 3 hodiny. Poté následuje běžné vyprání záclon.