Copy

Když nemáte peníze na drahé římské rolety z obchodu, ale chtěli byste je doma mít, máme pro Vás geniální řešení. Vyrobte si vlastní římské rolety. Je to naprosto snadné, nebude Vás to stát ani korunu a za deset minut jste s prací hotovi.

Až si přečtete náš dnešní fantastický článek, uvidíte, že se do těchto římských rolet zamilujete. Výroba i výsledek jsou přímo geniální. Famózní římské rolety musíte mít.

Budeme potřebovat

 • Kulatou tyčk
 • Libovolnou tkaninu
 • Pilku
 • Nůžk
 • Kroužky na záclony
 • Šňůrku
 • Šňůrku, nebo stuhu na táhla
 • Jehlu a nit
 • Montážní materiál k upevnění na strop

Kreativní nápad na římské rolety

 1. Sami určete, kolik částí budou Vaše rolety tvořit. Měření oken je pak nejdůležitější krok.
 2. Pro změření okna pak přidejte 5-7 centimetrů k bočním švům a 10-15 centimetrů k lince shora dolů. Než začnete stříhat látku, namočte ji do teplé vody, aby pak nedošlo ke změně rozměrům po šití. Nechte usušit. Počet a velikost záhybů jsou určeny výškou okna a délkou budoucích záclon.

3. Ze spodní strany tkaniny udělejte značky budoucích záhybů, stejně jako značky místa instalace kroužků pro šňůru podle uvedeného schématu. Aby římská roleta byla vzhledná a lehce zavěsitelná, měly by být značky ve stejné vzdálenosti od sebe, totéž se šířkou.

4. Nastavte napnutí nití na šicí stroj tak, aby stehy neutahovaly boky. Boční hrany odstraňte klasickým dvojitým sklápěním.

5. Připravte si dřevěnou kulatinu. Můžete také použít pásek na suchý zip, který se prodává společně se záclonami a kroužky.

6. Ve spodní části rolet vytvoříme prázdný prostor. Vložíme do dutiny kulatinu. Na opačné straně rolet do vytvořených značek (kapes) vložte připravené kroužky. Utěsněte otvory na jedné straně, abyste mohli v budoucnu odstranit kroužky a rolety vyprat.

7. Ruční zapošití kroužků vidíte ve schématu. K dřevěné tyčce připevněte kroužky k táhlům. Ty jsou nezbytné pro upevnění zdvihacího mechanismu. Prstence pro šňůru by měly být umístěny symetricky vůči středu závěsu. V tomto případě by vnější kroužky měly být umístěny ve vzdálenosti 5 až 10 centimetrů od okraje závěsu

8. Použitím suchého zipu připevněte závěs na připravenou lištu. Rolety k okennímu rámu a zašroubujte tak, abyste zafixovali závěsy. Ze spodního okraje začněte sešroubovat šňůru do kroužků. V dolní části zauzlujt

9. Protáhněte šňůru přes všechny kroužky k horní hraně. Udělejte to samé se všemi řadami kroužků. Když jsou všechny šňůry navlečeny, musí být vytaženy přes horní kroužky na jednu stranu závěsů. Zastřihněte všechny šňůry tak, aby byly záhyby rovnoměrně rozloženy po celé šířce. Použijte pak v této poloze.

10. Nastavte vůli všech šňůr. Poté je spojte uzlem na posledním kroužku. Potom projdou kolem kulatiny, aby se rolety zvedaly do výšky, ve vzdálenosti asi 45-50 cm od prvního uzlu. Geniální římská roleta je hotová.

Sdílejte tenhle kreativní nápad jak si vytvořit překrásné římské rolety i s přáteli. Určitě se jim bude také moc líbit! 

zdroj: ketkes.com