Copy

Kompostování je skvělým způsobem, jak znovu využít veškeré zbytky ze zahrady i z domácnosti. Přirozeně obohatíte půdu na zahradě a zároveň budete produkovat minimum odpadu. Pokud máte nádobu na kompost, v každém případě je nutné, abyste ji udržovali čistou. Jedině tak předejdete zápachu a dokážete vyprodukovat kvalitní kompost.

Proč je důležité udržovat zásobník na kompost čistý?

Na rozdíl od popelnic, které obvykle obsahují pytle na odpadky, do těchto zásobníků jednoduše hodíte vše přímo. Jedná se o jednoduchý, ale také páchnoucí systém. Zejména v létě v horkém počasí. Proto budete muset nádobu na kompost pravidelně čistit, abyste zabránili výskytu různých škůdců, jako jsou například mouchy, které vyloženě nedokáží odolat pro nás nesnesitelnému zápachu. Věřte, že pokud zásobník nebudete pravidelně udržovat v čistotě, budete na něj muset za chvíli s plynovou maskou.

Jak vyčistit nádobu na kompost?

Máte-li uvnitř malou nádobku, kterou používáte ke sběru kuchyňského odpadu, pravidelně ji umývejte a ukládejte do mrazáku, abyste omezili zápach. K mytí kompostového koše použijte zahradní hadici a některé přírodní čisticí prostředky. Místo mýdla, jenž může poškodit místní ekosystém, sáhněte po octu, citrónu a jedlé sodě k dezinfekci a odmaštění vnitřku nádoby. Abyste udrželi zásobník co nejdéle čistý, můžete jej vyložit novinami a zasypat jedlou sodou, která absorbuje vlhkost a pachy.