Copy
Jak připravit domácí karamel a smetanové karamelky | recept

Domácí karamel | recept. Karamel je snadné připravit doma, chce to jen trochu opatrnosti při samotném vaření. Rozhodně se nenechávejte nikým vyrušovat a hlavně pozor na domácí mazlíčky a děti. Karamel můžete mít doma připravený na ochucování krémů, polévání palačinek, zmrzliny, nebo s ním můžete sladit čaj nebo kávu. Uskladněný v uzavřené sklenici vydrží karamel velmi dlouho.

Co je potřeba

  • 250 g krupicového cukru
  • 250 ml horké vody

Na karamely:

  • máslo
  • smetanu 33%

1. Na přípravu karamelu si vezmeme nádobu se silným dnem a co největší plochou. 250 g krupicového cukru zalijeme 50 ml horké vody a zahříváme. Vznikne hustý cukrový sirup, který po chvíli začne hnědnout. Přilijeme do něj zbylé množství horké vody – 200 ml, pozor hodně se páří a syčí to, nelekněte se. Směs začne bouřlivě bublat, opatrně míchejte a až dobublá, karamel odstavte. Nevařte karamel příliš dlouho, stačí světle hnědá barva, čím tmavší, tím víc hořkou má chuť. Karamel naplňte do sklenic a uskladněte ve spíži.

2. Z karamelu si můžeme udělat karamelky, bonbony našeho dětství. Svaříme čtvrt litru smetany ke šlehání se špetkou soli (asi na polovinu). Sůl se dává na zvýraznění sladké chuti. Do uvařeného karamelu z 250 g cukru dáme rozpustit 125 g másla a povaříme za stálého míchání 8–10 minut. Pak do směsi přidáme svařenou smetanu a ještě 10 minut mícháme. Pak odstavíme.

3. Na plech vyložený papírem na pečení a potřený olejem, vylijeme karamelovou směs, uhladíme stěrkou a necháme přes noc ztuhnout. Pak ostrým nožem krájíme na čtverečky. Mně se osvědčily silikonové formy na pralinky. Lehce je vytřu olejem, naliju karamelovou hmotu a nechám ztuhnout. Po ztuhnutí se cukrátka krásně vyloupnou.

Do této základní směsi na karamely podle chuti přidejte oříšky, mandle, arašídy, kávu, kakao…