Copy
obrázek z archivu ireceptar.cz

Okno, které se samovolně zavírá, nedoléhá nebo drhne, potřebuje seřídit. Většinou povoláme odbornou firmu, s trochou šikovnosti se do seřízení ale můžeme pustit i sami. Jak postupovat?

K samovolnému zavírání oken dochází nejčastěji kvůli dilatačním změnám stavby, kvůli kterým se okno svěsí. Novostavba totiž ještě nějaký čas pracuje a „sedá si“. Důvodem může být i nesprávná montáž, při které je okno usazeno ve špatné rovnováze. V takovém případě je obvykle nutné celé okno přemontovat, někdy však postačí jen je povolit a jemným poklepáním vrátit zpět do rovnováhy.

Odejmutí krytky spodního pantu

Pokud se rozhodneme okno seřídit sami, měli bychom si od výrobce vyžádat návod na seřízení. K samotnému provedení nám pak bude stačit šestihranný imbusový klíč č. 4. Seřízení provádíme na pantech nebo uzavíracích bodech okna v poloze, kdy je křídlo otevřené.

Rameno pojistky okenního křídla

Okno dře ve spodní části

Pokud okno dře ve spodní části, je zapotřebí seřídit ho výškově směrem nahoru. Odejmeme krytku spodního pantu a vsuneme do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusu ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáme a naopak.

Seřízení okenní křídla na spodním pantu

Okno dře v horní části

Pokud okno drhne v horní části vinou jeho zvedání, musíme je vrátit zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět sejmeme krytku, vsuneme imbusový klíč do pantu, otáčíme jím proti směru hodinových ručiček a okno suneme dolů.

Seřízení těsnosti okenního křídla

Okno nedoléhá

Pokud okno správně nedoléhá, proudí jím dovnitř chladný vzduch zvenčí. V tomto případě musíme zvýšit přítlak okna v horní části, případně je posunout doprava či doleva pomocí spodního okenního pantu. Maximální těsnosti okenního křídla dosáhneme seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla. Přítlak křídla zvýšíme pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnící gumě. Pokud bychom uzavírací bod otáčeli od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíme.

Vsunutí imbusového klíče do kování

Okno se při otevření zároveň vyklopí

Především při špatné manipulaci se někdy okno při otevření zároveň i vyklopí. Pak je nutné vrátit je zpět. V první řadě musíme okenní křídlo dát do správné polohy, tzn. do otevřené. Vyklopenou část okna přimáčkneme zpět k rámu. V tuto chvíli je nutné zmáčknout pojistku proti špatnému otevření, kterou najdeme na kování pod okenní klikou. Okenní kliku uvedeme do polohy otevřeno – vodorovně – a okno přizvedneme na spodním pantu. Imbusovým klíčem při tom budeme otáčet ve směru hodinových ručiček.

Kování si zaslouží péči

Kování u oken bychom měli vždy udržovat v čistotě. Částečky nečistot totiž mohou způsobit nadměrné opotřebení funkčních částí kování a tím také ovlivnit bezproblémové užívání okna. Minimálně jednou ročně je potřeba pohybové části kování – tedy panty, zavírací díly či sklopné nůžky – promazat kapkou oleje, aby se okno dalo bez námahy otevírat a zavírat. Při mazání bychom se rozhodně měli vyvarovat použití kyselých a pryskyřici obsahujících tuků, mohly by totiž narušit povrchovou pozinkovanou ochranu proti korozi. Také bychom měli zabránit styku kování s materiálem obsahujícím vápno (tedy omítkou, malbou či cementem), které stejně tak narušují povrch kování. Nejvhodnějším prostředkem je olej od odborných výrobců či bílá vazelína ve spreji. Důležité také je, kontrolovat upevnění jednotlivých vrutů. Uvolněné vruty či jejich ulomené hlavy je potřeba neprodleně utáhnout, respektive vyměnit.

Zdroj a foto: DAFE-PLAST, s.r.o. (www.dafe.cz)