Copy

Na internetu se můžete setkat s velkou spoustou rad a návodů, které říkají, jak správně nosit oblek, když chceme jít do společnosti. Spousta z těchto rad však bývá možná přeci jenom trošku složitá jak na zapamatování, tak na přímé aplikování. Jsem přesvědčen, že v České republice není na muže ve společnosti až takový tlak, aby striktně dodržovali všechna psaná i nepsaná pravidla ohledně správného nošení obleku. Na druhou stranu však existuje spousta zcela elementárních pravidel, která se u nás stále a stále, dokola a dokola porušují, ohýbají a ignorují. A to už ani není škoda, to už je trapas.

Pokud nejste tip ťop džentlmeni z povolání, pokud nehlásíte zprávy večer v televizi nebo nechodíte na večírky české společenské smetánky, dovolil bych si vyjmenovat pár pravidel, která bych pro jednoduchost ve vašem případě ani neřešil, avšak pokud se jimi budete řídit – tím lépe.

„Šířka klopy by měla být stejná, jako šířka vaší kravaty.“ Tohle bych dodržoval jenom přibližně. Stejně tak bych asi úplně nelpěl na tom, jestli se vám vaše pěst vejde mezi hruď a sako. Je to sice dobrý ukazatel toho, jak vám sako padne, ale úplně bych tohle pravidlo nehrotil. Řešíte, jaký zvolit uzel na kravatě dle typu vaší hlavy? Ne? Já také ne, ale jsou lidé, kteří i tohle řeší.

Nejzákladnější pravidla správného nošení obleku

  1. Nikdy nenoste kravatu s obrázky. Není totiž nic trapnějšího a nevkusnějšího.
  2. Když si sedáte, vždycky mějte rozepnuté všechny knoflíky. Bez výjimky.
  3. Naopak, když nesedíte, mějte vždy rozepnutý spodní knoflík saka.
  4. Světlé barvy obleků noste pouze před 18. hodinou. Po 18. hodině je jistotou oblek v černé.
  5. Máte dvouřadé sako (které se momentálně vrací do módy – viz David Beckham na Wimbledonu 2014)? Ani zde si nezapínejte spodní knoflík. Pokud ovšem nemáte druhou řadu pouze na ozdobu – viz opět David na Wimbledonu.
  6. Bíle ponožky v černém obleku? Pokaždé, když někdo zvolí tuhle kombinaci, tři králíčci a jedno nevinné koťátko zemře.
  7. Knoflíčky (nebo lépe manžety) u košile ponechte vždy zapnuté
  8. Sako si nikdy nesundávejte. Jedině když řídíte a nechcete si ho zmačkat, pak je to správná volba.
  9. Oblek neperte v pračce. Zvláště pokud máte oblek za víc než pár korun. V případě zašpinění využijte služeb čistíren.
  10. Kalhoty si zapínejte v pase, nikoliv na bocích. Pokud nevíte rozdíl mezi pasem a boky, najděte si to na googlu