Copy
Čištění trouby nepatří k oblíbeným činnostem...

Čištění trouby nepatří k oblíbeným činnostem…Zdroj: Shutterstock.com

Pokud nemáte nejmodernější troubu se samočisticí funkcí, určitě znáte tu noční můru, kdy se ze dna i stěn trouby snažíte vydrhnout zpečené fleky mastnoty a spálené kousky jídla. A ono to nejde. Přizvete na pomoc agresivní chemický přípravek, který nakonec zabere, ale jeho odér se z trouby táhne ještě týden. V tom máte péct další pokrmy?

V ideálním případě bychom měli troubu vyčistit bezprostředně po skončení pečení, když je ještě teplá a mastnota dosud nezaschla. To ale není vždycky možné, protože v té době servírujete jídlo a nebylo by vhodné, abyste šudlala troubu, zatímco rodina stoluje. Někdy to navíc ani nemusí být vaše vina, že vnitřek trouby připomíná spáleniště. Stane se, že se nastěhujete do bytu, o který předchozí nájemníci zrovna dvakrát nepečovali; nebo necháte manžela pár dnů doma samotného, a on nejenže zapomene z těch lasagní sundat poklici, takže omáčka vybublá všude okolo, ale zapomene to po sobě i uklidit.

Zkrátka a dobře, stojíte před zašpiněnou troubou, a říkáte si, co s ní. Nezoufejte. Nemusíte používat chemii a nemusíte se ani bát, že povrch trouby poškrábete drátěnkou nebo tekutým pískem. Nic takového potřebovat nebudete.

Místo toho ve varné misce smícháte jedlou sodu, vodu a ocet, až vznikne hustá pasta. Ocet s jedlou sodou reaguje, takže se nelekněte, když směs bude trochu bublat. Připravenou pastou potřete nejhorší místa uvnitř trouby a misku se zbytkem směsi vložte do trouby na 45 minut při teplotě ne vyšší než 100°C.

Mezitím pokračujte v dalším úklidu domácnosti nebo si udělejte kávu a začtěte se do knížky. Po 45 minutách troubu otevřete, ujistěte se, že není na dotek příliš rozpálená, a veškeré nečistoty setřete houbičkou na nádobí. Budete překvapená, jak to půjde snadno. Pokud sháníte novou troubu a problémy s čištěním už se vám nechtějí řešit, pomůže vám s výběrem mnoho srovnávacích testů, jako je například tento test trub od expertů z Arecente.cz.“

Tip: Co s rošty?

Také nerezové rošty se dají vyčistit snadněji, než se zdá, i když jsou celé obaleny spáleninou. Potřebují odmočit v horké vodě, ale dřez je na to obvykle příliš malý. Můžete je položit do vany, posypat pracím práškem, zalít horkou vodou a nechat tak stát přes noc. Ale jestli se vám takový postup příčí, je tu ještě jedno řešení: nad dřezem rošty přelijte vařící vodou z konvice a nechte zhruba 10 minut stát. Potom je zkuste očistit houbičkou s běžným saponátem. Houbička bude nejspíš na vyhození, ale rošty opět zazáří čistotou.