Copy
Recept Křehký závin z pivního těsta s jablky a perníkem

Určitě to je pochoutka. Autor: Naďa I. (Rebeka)

SUROVINY

Na těsto:

300 g hladké mouky

12 lžic světlého piva

1 lžíce octa

1 lžička soli

125 g tuku (máslo + sádlo, půl na půl)

Náplň:

6 lžic strouhaného perníku

6 větších jablek

3 lžičky mleté skořice

2 hrsti vlašských ořechů

2 hrsti rozinek nebo brusinek

Na potření:

50 g másla

2 lžíce rumu

na posypání moučkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Všechny suroviny propracujeme ručně nebo v hnětači. Musí nám vzniknout pružné, hladké, lesklé a nelepivé těsto. Toto vytvarujeme do tvaru koule a pod nahřátým katrolem necháme cca 20 minut odpočívat. Mezitím si připravíme náplň.
  2. Oloupaná jablka nakrájíme nahrubo na slzičkovém struhadle. Přidáme k nim skořici, nahrubo nasekané ořechy, rozinky nebo brusinky (nebo obojí).
    Odpočinuté těsto si rozdělíme na dva nebo tři díly, podle toho, jestli chceme dva velké nebo tři menší záviny. Pracovní desku nebo vál zlehka pomoučíme a těsto vyválíme dotenka do tvaru obdélníku. Potřeme rozehřátým máslem, posypeme strouhaným perníkem a naneseme jablkovou náplň.
  3. Na vzdálenější straně závinu si necháme prázdné místo, aby nám náplň “neutekla”. Zavinujeme z delší strany, okraje zahrneme dospod a přemístíme na plech vystlaný papírem na pečení. Potřeme rozehřátým máslem a dáme do trouby vyhřáté na 180st. Pečeme do zrůžovění cca 40 minut.
  4. Rozehřejeme zbytek másla, přidáme rum a záviny ihned po vytažení z trouby pomašlujeme rumovým máslem. Bohatě poprášíme moučkovým cukrem.

Autor: Naďa I. (Rebeka)