Copy

Toaleta je místo, které by se mělo umývat/uklízet každý den. Ovšem ani na první pohled dokonale čistá toaleta neznamená, že není plná choroboplodných zárodků. Jsou místa a předměty, na která lidé často zapomínají.

Toaleta je místo s velmi vysokým výskytem bakterií. Je doporučováno umývat ji denně a velký úklid pak provádět minimálně jednou týdně, podle počtu osob v domácnosti. Čím vyšší frekvence – tím častější úklid. Toaleta je totiž hned s koupelnou ideální místo pro množení bakterií, díky vysoké vlhkosti. Aby se tyto bakterie dále nešířily do domácnosti, je důležité jim včas utnout tipec.

Která místa jsou často opomíjená?

Při úklidu nestačí umýt pouze toaletu zevnitř a zvenčí, ale i okolí toalety, kde dolétnou kapénky, ať už při močení (muži močí většinou ve stoje) nebo při splachování. To znamená, že důležité je umýt ještě i okolí toalety. A to jak obklady, tak podlahu.

Mimo to je důležité omýt i vše, čeho se člověk při návštěvě toalety dotýká. Splachovadlo, držák na toaletní papír, vypínače, kliky, odpadkový koš, toaletní štětku včetně její rukojeti, vodovodní baterie.

Na úklid je vhodné použít antibakteriální přípravky. Buď kupované nebo vyrobené doma. Výtečný je například roztok z octa, jedlé sody a éterického oleje s antibakteriální schopností (třeba tea tree).

Samotná toaleta: asi nejvíce zapeklité místo u toalety, jsou panty. Právě tam se mohou usazovat nečistoty a bakterie. Věnujte tomuto místu tedy zvýšenou pozornost. Čas od času sedátko odšroubujte a umyjte komplet celé horkou vodou a antibakteriálním přípravkem. Toaletu umývejte i ze spodní strany – čelní stranu, boční strany a úplně vzadu. Následně je pak důležité použité pomůcky při úklidu (hadry, houby) vyprat.

Pro každodenní péči o toaletu jsou vhodné jednorázové antibakteriální utěrky, které jednoduše vyhodíte. Případně mějte někde poblíž po ruce dezinfekci ve spreji a obyčejné papírové utěrky, které lze spláchnout. Ovšem tyto pomůcky neukládejte v těsné blízkosti toalety. Mějte je třeba ve skřínce či na poličce.