Copy

Nevíme, jak vy, ale my jsme během koronavirové pandemie pozvali do svého domu větší arzenál chemických čisticích prostředků, než za posledních pár let. Jste-li na tom podobně a zároveň nejste zvyklí zacházet s prostředky, jako je bělidlo, čpavek nebo jiné chemikálie, stojí za to osvěžit si správný způsob, jak je používat a skladovat, aby vaše domácnost byla v bezpečí. Zde jsou běžné chyby, kterým je potřeba se vyhnout.

Nikdy nemíchejte bělidlo s jinými čisticími prostředky

Už jste zřejmě slyšeli, že by se nemělo míchat bělidlo s amoniakem. Takové nebezpečné kombo produkuje toxický plynný chloramin. Stejně tak je nebezpečné mísit bělidlo s jinými čisticími prostředky, i octem a třecím alkoholem. Chcete-li bělidlo zředit, raději použijte obyčejnou vodu.

Nezapomeňte na větrání

Při používání chemických čisticích prostředků je vždy dobré udržovat místnost dobře větranou. Nejlépe uděláte, otevřete-li okna i dveře a zapnete ventilaci. Snažte se uklízet rychle a efektivně, abyste nebyli vystaveni chemikáliím příliš dlouho. Pokud je to možné, omezte používání chemických prostředků na povrchy, kterých se dotýkáte nejčastěji.

Přehodnoťte skladování čisticích prostředků

Pokud obvykle skladujete čisticí prostředky pod kuchyňským dřezem, je třeba tento zvyk přehodnotit. Zejména máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří k tomuto arzenálu mají snadný přístup. Nejprve si přečtěte doporučení pro skladování u každého produktu. Poté si vyberte místo, kam se děti a zvířata nemohou dostat, stejně tak se vyhněte místům, která se vyznačují extrémními výkyvy teplot, například garáž nebo suterén. Máte-li štítkovač, nastal čas jej použít. Každá lahev by měla být jasně označena, aby každý člen domácnosti věděl, s jakými chemikáliemi pracuje.

Noste rukavice

Čisticí prostředky pro domácnost nebyly testovány ani schváleny pro použití na vaše ruce nebo zbytek těla, proto je velice dobrý nápad při úklidu používat rukavice a poté si ruce umýt.

Nesplachujte čisticí utěrky

Opět nejdříve zkontrolujte štítek obsahující pokyny k likvidaci. Do záchodu nikdy nesplachujte čisticí utěrky, raději je vyhoďte do koše.

Obrázky: Freepik