Copy
Recept Nejlepší makové záviny jako od babičky

Fantastický měkoučký makový závin, který je tak chutný, že jiný už ani péct nebudete. Večer si záviny připravíte a ráno upečete. Vůně závinů probudí vašich blízkých. Autor: Triniti

SUROVINY

Těsto:

600 g hladká mouka

100 g moučkový cukr

100 g máslo

300 ml mléka

2 ks žloutky

1 bal. sušené droždí

špetka sůl

Náplň:

300 g mletý mák

100-150 ml mléka

150 g moučkový cukr

2 bal. vanilkový cukr

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. 100 ml mléka zahřejeme, přidáme lžičku cukru, droždí a poprášíme lžičkou mouky. Necháme na teplém místě vzejít kvásek.
  2. Do velké misky prosejeme mouku, přidáme cukr, rozpuštěné máslo, zbylé teplé mléko, žloutky, špetku soli a kvásek. Zpracujeme hladké těsto, které rozdělíme na 4 části a rozválíme je na tenký plát.
  3. Na rozválené těsto navrstvíme makovou náplň (mléko ohřejeme, přidáme cukr, vanilkový cukr a mletý mák. Promícháme a nádivku máme hotovou.).
  4. Srolujeme (čím tenčí těsto rozválíte, tím hezčí rolku budete mít). Přeložíme na papírem vyložený plech na pečení a odložíme takto připravené záviny do chladné komory nebo na jiné chladné místo (ale ne do ledničky).
  5. Ráno po probuzení dejte záviny do kuchyně na pracovní desku, aby se “vzpamatovali” a troubu předehřejte na 220 st. Záviny vložíme do trouby, teplotu snížíme na 180 st. a pečeme asi půl hodinu.
Příprava receptu Nejlepší makové záviny jako od babičky, krok 1
Příprava receptu Nejlepší makové záviny jako od babičky, krok 2